2015 Asgari Ücret ve AGİ Ne Kadar Oldu ? | Soru Yeri

2015 Asgari Ücret ve AGİ Ne Kadar Oldu ?

asgari ücret

Bugün ya da yarın mesai saatleri içerisinde milyonlarca asgari ücretle çalışan zamlı maaşlarını alacak. Peki bu zamlı 2015 asgari ücret maaşları ve 2015 asgari geçim indirimi ne kadar olacak ?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir açıklama yaptı. Çelik en düşük AGİ’nin 90 lira 15 kuruş, en yüksek AGİ’nin 153 lira 26 kuruş olduğunu söylerken 2015 asgari ücretlerine %6 + %6 zam yapıldığını belirtti. Buna göre ilk 6 ay asgari ücret alanlar 949 lira alacaklar. Temmuz ayında gelecek zamla birlikte bu ücret 1005 liraya çıkacak.

Bunun elinize geçecek net miktar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda bekar çalışanlar için olduğunu da söyleyelim. Bu rakamlarda ufak tefek oynamalar gözükebilir. Bunu tam olarak hesaplamak isteyenler için 2015 agi ücretleri listemizi inceleyebilirsiniz.

agi2015

Belirtmekte fayda var AGİ‘lerde ilk altı aydan sonra herhangi bir değişiklik olmayacak. Yani üstteki rakamlar 2016 yılına kadar geçerli olacak. Yine damga vergisi, pul vergisi vs. derken kesintilerle asgari ücretin yine dişe dokunur olduğunu maalesef söylemek mümkün değil. Allah herkese kolaylık ve dayanacak güç versin.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir