30 Mart Seçim Sonuçları Neyi Gösteriyor ? | Soru Yeri

30 Mart Seçim Sonuçları Neyi Gösteriyor ?

secim

Dün yapılan 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında Türkiye genelinde sandıkların an itibariyle %99’u açıldı. Açılan sandıkları neticesinde Türkiye genelinde AK Parti %45.5, CHP %27.9, MHP %15.3 ve BDP/HDP %6.1 oy aldı. 2009 yerel seçimlerinde bu oran AK Parti %38.8, CHP %23.1, MHP %16.1 ve DTP %5.7 şeklindeydi.

CHP ve MHP kanadından seçimlerde başarılı olduklarına dair açıklamalar gelirken rakamsal verilerine göre oylarını artıran tek parti olan AK Parti’nin lideri Recep Tayyip Erdoğan yine balkon konuşması yaparak gövde gösterisi yaptı. Öte yandan BDP elinde olan belediye sayısını artırarak seçimlerde kendi kıstaslarında başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

17 Aralık‘la başlayan süreç sonrasında Başbakan Erdoğan tüm spekülasyon ve manipülasyonlara tek başına göğüs gererek yerel seçimleri genel seçimler havasına soktu ve kendi tabanını koruyarak başarılı oldu. Daha önce kaybettiği Antalya’yı geri alan AK Parti, İstanbul ve Ankara’da yönetimi elinde tutarken Binali Yıldırım‘ın aday olduğu İzmir’de de oy oranında ciddi bir artış sağladı. Bunun dışında Ak Parti’ye pek oy çıkmayan yerler olarak bilinen kıyı şeridi illerinden Aydın’da 3 belediye, Muğla’da da 2 belediye AK Parti’nin elinde geçmiş durumda. Eski adayını tekrar aday göstermemesi yüzünden Hatay’da seçimi kaybeden AK Parti’nin tek stratejik hatası bu tercihi oldu.

Bunun dışında CHP’ye bakacak olursak CHP elinde tuttuğu Artvin’i AK Parti’ye kaybederken Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da da Mustafa Sarıgül‘le de başarılı olamadı ancak ciddi bir oy oranı yakaladı. Bununla beraber Ankara’daki bu sağ görüşlü aday dayanışmasından mütevellit gelen yaklaşımı da çoğu ilde yapmadığı için kaybetti. (Antalya gibi) Bunun yanında CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu memleketi Tunceli’de BDP tarafından geçildi.

MHP genel tercih bazında sadece Mersin, Adana ve Osmaniye illerini aldı. Osmaniye’nin zaten memleketi olduğunu düşündüğümüzde ise Devlet Bahçeli nezdinde bence gerçekten ortada ciddi bir başarısızlık var.

Peki Seçim Sonuçlarını Nasıl Okumalıyız ?

Bu Sonuçlar Bize Neyi Gösteriyor ?

Bu seçim sonuçları bize halkın ağırlıklı olarak sağ görüşlü bir muhafazakar bir yapıya sahip olduğunu ve bunu korumak adına ortaya çıkan iddiaları görmezden gelebildiğini gösteriyor. Zira AK Parti‘nin tabanının bir kısmı bence tüm bu tape ve ses kayıtları ile ilgili kaygılı olsalar da onları temsil edecek başka bir sağ liderin olmadığı kanısındalar. Aynı şekilde MHP tabanı da yıllardır genel başkan olduğu halde efektiflikten uzak olması ve zaman zaman Tayyip Erdoğan’ı desteklemesi nedeniyle liderlerini tercih etmekten uzaklaşmış durumdalar.

Ortada çok fazla sosyal demokrat ve solcu seçmen var ancak onlar da CHP kendilerini temsil edemediği halde başka verecek bir parti bulamadıkları için CHP’ye yönelmiş durumdalar. Aynı zamanda bu kitlenin içinden bir kısım da başka sol partilere ya da MHP’ye verdikleri oylarla CHP’nin zaten yüksek olmayan oylarının bölünmesine sebep oluyor.

Yani CHP ve MHP içinde bir anlaşmazlık var. Aynı zamanda tabanın liderlere güvenememe durumu da… Cemaatin oy hacminin beklenenin altında olması ve Cemaatin bu tür kaset iddialarında kendisine tabi olanların önemli bir kısmını Ak Parti’ye vermesi de muhalefet partilerinin ters köşe olmasına neden oldu.

Yıllardır çözümsüzlük üreten ve kaos ortamlarıyla muhalefet yapan CHP ve MHP’nin liderlerini değiştirmesi gerekiyor. Ya da yeni bir sağ ve yeni bir sol oluşum ile AK Parti tabanına hitap etmek…

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir