365 Gün İndirim Olabilir Mi ? | Soru Yeri

365 Gün İndirim Olabilir Mi ?

indirimler

Markaların indirim oranları doğru mu ? 365 gün mağaza indirimi gerçek mi ? Bir ürün nasıl %70 indirime girer ?

Bu soruları cevaplayacağız.

AVM’ler hayatımızda önemli bir yer kapladığından beri hepimiz indirim canavarları olduk çıktık. Aynı zamanda tüketim maymunları da… Herşeyi almak istiyoruz ancak bu açgözlülüğü yaparken çoğu zaman da aptallığımıza yenik düşüyoruz. Bugün bu yazıda bazı gerçekleri ortaya çıkaralım ve tüketici olarak hepimiz bilinçlenelim.

indirimm

Markaların İndirim Oranları Doğru Mu ?

Bu soruya kesin bir hükümle cevap vermek güç zira bazı markalar müşterilerine bu yönde dürüst yaklaşırken bazıları da manipüle edebiliyor. Şöyle örnekleyelim.

A markalı bir tencere seti ilk vitrine geldiğinde 1000 TL olsun. B markalı bir tencere seti ise ilk vitrin fiyatı 900 TL olsun. İki ürün de tahmini 2 – 4 ay arası hiç indirim görmemesi mümkündür. Ürünler ilk defa geldiğinde bir süre indirime girmez. Yani yeni gördüğünüz bir ürün %30 indirime girdiyse aslında indirime girmemiştir.

4 ay sonra A markalı ürün %50 indirime girdiğini B markalı ürün ise %25 indirime girdiği söylendiğini varsayalım. Etiket fiyatları A markada 750 TL, B markada 675 TL olsun. Şimdi siz tüketicisiniz ve biraz bu konularda dikkatliyseniz aslında A markalı ürünün ilk fiyatını ve doğal olarak %50 indirimli fiyatının da aslında ne olacağını biliyorsunuz. Eğer alacağınız firma ya da dükkan böyle bir manipülasyona gittiyse bu daha sonra da kuvvetle muhtemel gideceği anlamına gelir ve orayı tercih etmeyerek gerekli cevabı veriyor olacaksınız.

B marka ise daha düşük bir indirim oranı uyguladığı üründe aslında doğru bir satış stratejisi sürdürerek müşterilerini ve potansiyel müşterilerini korumaktadır.

Bu bağlamda genel olarak ilk bilmeniz gereken ürünün ilk fiyatıdır ve daha sonra indirimin cazip olup olmayacağını vitrindeki kırmızı etiketlerden ziyade sizlerin belirlemesi gerekmektedir. Bu yüzden benim önerim ürün ilk geldiği anda ürün etiketinin fotoğrafını çekin. Fotoğraf bilgilerinde zaten hangi tarihte çekildiği yazacak, böylece tüketici olarak kendinizi korumuş olacaksınız.

365gunindirim

365 Gün Mağaza İndirimi Gerçek Mi ?

Yine zor bir soru ve yine kesin olmayan bir cevap vereceğim ancak size bu indirim mevzuları hakkında bir fikir vereceğinden eminim.

Bir mağaza 365 gün indirim yapabilir ya da yapmayabilir. Bu ne ürün sattığına, ürünün ithal olup olmadığına, bayilik ya da kurumsal mağaza olup olmadığına bağlı. Yani anlayacağınız üzere birçok parametresi mevcut.

Biz hinterlandımızı daraltalım ve bir sektör üzerinden örnekleme yapalım.

Sektörümüz tekstil olsun ve markamız ise orta segment müşteri potansiyeline sahip X olsun. X markası çok personel çalıştırıyor, Türkiye’nin her bir noktasında şubesi var, fiyatları makul ve 365 gün indirimde.

Bunun mantıklı açıklamasına gidelim.

– X ürünlerini Uzakdoğu’da ürettiriyor ve kaliteli malzeme kullanmıyor. Bu yüzden fiyatları ucuz.

– Agresif büyüme politikasıyla X her yere şube açıyor ve tüketiciye kendini kabul ettiriyor belki de dayatıyor. Nasıl söylemek isterseniz.

– 365 gün indirimde çünkü müşteri portfoyü sürekli onun indirimde olduğunu görmek istiyor. Aslında X markası da sürekli indirimde gözükmek istemiyor ancak markanın tüketicileri onu böyle bir yola itiyor. O da sürekli mağazalarında az da olsa indirimli bir reyon bulunduruyor.

– İşin özü şu arkadaşlar. 365 gün indirim sizi mağazaların içine sokabilmek için oluşturulmuş bir yalan. Siz indirim var diyerek içeri giriyorsunuz ama indirimli olanları beğenmeyip “yeni sezon” ürüne para bayılıyorsunuz.

– Sonuç olarak ne mi oluyor ? X hem 365 gün indirim yapmış oluyor. (Yersen) Hem de cirolarını katlamaya devam ediyor.

Bir Ürün Nasıl %70 İndirime Girer ?

Cevabı en kısa sorumuza geldik. Bir ürün %70 indirimle satılıyorsa o markadan indirimsizken alan kişi çok sağlam kazıklanmış demektir. Çünkü hiçbir firma indirimdeyken zararına satış yapmaz ve hatta sürümden oldukça iyi kazanır.

Bu konudaki tavrım kesin ve nettir.

Bir marka %70 indirime giriyorsa ya o markadan alışveriş yapmayın ya da sadece %70 indirimdeyken alışveriş yapın. Çünkü ürünün esas değerine yakın fiyatı %70 indirimdeyken olacaktır.

sezonfinali

BONUS

Sezon Finali Yalanı

Bir de son dönemlerde böyle şeyler var. Bu konuda da kısa konuşayım. Arkadaşlar o sezon satılmayan ürün öbür sezon yeni sezon olarak raflarda yerini alır. Hiç merak etmeyin, hiç de kuşkunuz olmasın bu konuda. :)

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir