Açıköğretim 4 Yanlış 1 Doğru Kuralı Kalktı Mı? | Soru Yeri

Açıköğretim 4 Yanlış 1 Doğru Kuralı Kalktı Mı?

Birçok orta öğretim ve lisans mezunu birbirinden farklı sebeplerle Açık Öğretim Fakültelerine kayıt yaptırmakta ve ite kaka yıllardır bu bölüme devam etmektedir.

Sınav sistemi çok uzun senedir değişmez iken 2016-2017 öğretim yılında yeni bir kural ile karşı karşıya kalındı.

Diğer KPSS ve üniversite giriş sınavlarında olduğu gibi notlar hesaplanırken dört yanlış cevabın bir doğruyu götürmesi kararı alındı. Bu kuralın eksileri olduğu gibi artıları da çalışan öğrenciler için elbette oldu. Fakat bir çok öğrenci notlarının öncekilere nazaran çok fazlaca düştüğünden şikayetçi.

Şahsi kanaatim bu düşüşün genel bir düşüş olduğu ve vasat ve altındaki öğrenciler için pek bir şey değişmediği yönünde. Puanlama sistemi çan eğrisi metodunu kapsadığından genele bakıldığında geçer not ortalamasında yine değişen bir şey olmadı.

Fakülte yönetimi herkese bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Artık çıkan soruları ezberleyerek sınıf geçme devri bitti. Bu sistem, genel okul giriş sınavlarında faydalı fakat hiçbir öğretim veren kurum yanlışların doğru götürme olayını kullanmıyor.

Bir süredir buna tepki veren öğrenciler şimdiden bu kuralın kalkması için kampanyalar başlatmış durumda. Fakat okul yönetiminden bu konu ile alakadar açıklama yahut herhangi bir değişiklik sinyali maalesef şimdilik yok.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir