Adli Yardım Nedir ? Nasıl Başvurulur ? Şartları Nelerdir ? | Soru Yeri

Adli Yardım Nedir ? Nasıl Başvurulur ? Şartları Nelerdir ?

adliyardim

Adli yardım, Türk hukukunda benimsenmiş olan eşit yargılanma ilkesinin bir gereği olarak maddi imkânları elvermeyen kişilerin dava açma haklarından zorunlu olarak feragat etmemesi için getirilmiş bir kurumdur. Adli yardım kapmasında maddi durumu elverişli olmayan kişilerin açtığı davalarda dava harç ve masraflarından muaf tutulması ve baro tarafından ücretsiz avukat tesis edilmesi söz konusudur. Adli yardım, ceza davaları dışındaki bütün davalarda başvurulabilecek bir kurum olmakla beraber çoğu kişi tarafından bilinmediği için başvurulmayan bir kurum niteliğindedir.

Adli yardım kapsamında yapılan yardımlar, dava sonucunda davayı kaybeden kişiden tahsil edilir. Şayet adli yardıma başvuran kişi davayı kaybettiyse maddi durumu kötü olduğu için adli yardım kapsamında yapılan yardımlar bir yılı geçmemek şartıyla aylık eşit taksitler şeklinde temin edilir.

Adli yardıma başvuran kişilerin kafasını kurcalayan en büyük sorun adli yardım avukatı ücret almadığı için acaba davama gereken özeni gösterecek midir olur. Aslına bakarsanız avukat ücretsiz çalışmamaktadır. Baro sizin adınıza avukata vekâlet ücreti ödemekte dolayısıyla avukatın gereken özeni göstermeyeceği kaygısı ortadan kalkmaktadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir