Aft Nasıl Tedavi Edilir ? | Soru Yeri

Aft Nasıl Tedavi Edilir ?

afttedavisi

Öyle hastalıklar var ki sizi ölümle burun buruna getirir, en kötü anlarınızı yaşamanıza sebep olur ama bir şekilde tedavisi vardır. Üstelik vücudunuzun tedaviye hızlı cevap verdiğinizi de fark edebilirsiniz.

Ancak 20’lik diş, kulak ağrısı gibi dertler onlardan ayrılırlar. Onlardan ayrılan başka bir dert de afttır. Aft için hastalık demek pek mümkün değil, zira genel olarak tanı koyulamadan ortaya çıkıverir ve kişinin hayatını zindan eder.

Aft neden çıkar ?

Dediğimiz gibi neden çıktığına tıbbi bir teşhis konulamamasına rağmen genelde kişisel tecrübelerim ve bu tecrübelerin çevremdekilerle örtüşmesi sonucu ana sebebinin stres olduğunu söyleyebilirim. Burada genel bir stres durumundan bahsetmiyorum. Bazılarının stresli bir işi olabilir ve bu rutine bağlandığı için kaygı güdüsü azalmıştır.

Ben özellikle mezun olurken final haftasında bunu yaşamıştım. Arkadaşlarımın bazıları evlenirken, bazıları da eşi hamileyken bu durumdan muzdarip oldular.

Aft varken nasıl beslenmeliyim ?

Özellikle dudak altında birden fazla çıktığında hayatınız bir süreliğine zindana dönüşecek demektir. Sürekli ağrı çekmek o bölgede beraberinde beslenmeyi de problem haline getirmektedir. Sıcak ve soğuk yiyecekler acıyı daha fazla tetikler, hiçbir şey çiğneyemezsiniz. Bu yüzden aft varken tecrübelerime dayanarak B ve C vitamini sağlayacak besinlerin posasını ve püresini tüketmeye bakın. Bu tür yiyecekler aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırır.

Aft çıktı ne yapmalıyım ?

Aft illetinden kurtulmak için iki farklı dönemde iki yöntem kullandım ve ikisi de %100 çalışıyor. Birincisi eczaneden aldığım küçük bir tüp ilaç. Bu ilacı aft olan bölgeye uyguladığınızda bir süre sonra balmumu gibi katılaşıyor ve o bölgeyi karantina altına alıyor. Bu ilacın düzenli kullanımı iyileşmenizi sağlıyor.

Yok ben bunlarla uğraşamam başka ne yapabiliriz diyenler için de bir kocakarı ilacı önereyim: Yaş dut.

Çok ilginç ama gerçekten yaş dut aftın tedavi edilmesinde çok etkili meyve. Birkaç tanesini gün aşırı çiğneyip aftlı bölgeye dilinizle dolgu yaparsanız o bölge 2-3 günde iyileşiyor.

Ben hem ilacı hem de yaş dut tedavisini kullandım ve yaş dut ile yaranın daha hızlı iyileştiğini hatırlıyorum.

Yani özetle aft tedavisi için öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi önermekle birlikte imkanlar dahilinde yaş dut da kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir