Ağlayan Çocuk Resmi Kimindir ? Hikayesi Nedir ? | Soru Yeri

Ağlayan Çocuk Resmi Kimindir ? Hikayesi Nedir ?

aglayancocuk

Çocukluğumuzun en önemli figürlerinden biridir ağlayan çocuk tablosu… Şahsen beni ergenliğe girene kadar etkilemiştir çünkü bu resimdeki çocuk benim ufak halime oldukça benziyor. Büyüyene kadar bu resmin ben olduğunu zannetmiştim. Başka evlere misafirliğe gittiğimizde aynı resmi görmek benim için korkunçtu. Neyse ki büyüdük …

Biz bazı şeyleri kendimize mal etmeyi severiz. Ağlayan çocuk resmi de bir dönem böyle oldu ancak tablonun dünya çapında fenomen olduğu anlaşıldı. Bruno Amadio adlı İtalyan bir ressam tarafından belirli bir temada yapılmış yüzlerce resimden biri olan bu tablo gibi ressamın diğer tabloları da ağlayan çocuklardan ibaret. Çeşitli kaynaklarda Franchot Seville, Giovanni Bragolin ve J. Bragolin olarak da bilinen ressamın yayınlanmış hiçbir fotoğrafı yok, şu an sağ olup olmadığını kimse bilmiyor. İngiltere’de 80’li yıllarda popüler olan bu resim hakkında itfaiyecilerin ilginç bir lanet teorisi var. O tarihlerde Londra’da bir yangına müdahale eden bir grup itfaiyeci binanın tamamen yanmasına engel olamaz. Yangın kontrol altına alınıp söndürüldükten sonra olay mahalini inceleyen itfaiyeciler çok sayıda yanmamış ağlayan çocuk tablolarına rastlarlar. Binanın tamamen kül olması ve bu resimlere birşey olmaması nedeniyle ağlayan çocuk tabloları itfaiyeciler tarafından lanetli kabul edilir ve o dönemde bu tabloların yüksek trendine rağmen hiçbir itfaiyeci evine bu tablolardan herhangi birini asmaz.

Ülkemizde ağlayan çocuk tablosunun meşhur olma hikayesi de ilginçtir. Nur cemaatine yakınlığıyla bilinen Sızıntı dergisi 1979’daki ilk baskısında bu resmi kullanmıştır. Resim kısa bir süre içerisinde ülke çapında ünlenmiş ve herkes tarafından satın alınmaya başlamış.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir