Akıllı Telefonun Şarjı Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır ? | Soru Yeri

Akıllı Telefonun Şarjı Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır ?

akillitelefonlar

Akıllı telefonlar, kullanıcılarının çok ilgisini çeken birçok uygulamaya sahip olsa da bu uygulamalar cihazların bataryasını çok çabuk tüketmekte ve telefonun performansını da düşürebilmektedir. Her kullanıcı, akıllı telefonun bataryasını bitiren uygulamalar konusunda bilinçlenmek istemektedir. Biz de kullanıcılar için akıllı telefonların performansını azaltan uygulamalar konusunda bir araştırma yaptık.

– Akıllı telefonların bataryasını bitiren, performansını azaltan uygulamalar nelerdir ?

*Sosyal Uygulamalar:

Kullanıcıların ilgiyle takip ettikleri sosyal paylaşım ağları, akıllı telefonların bataryasını bitiren uygulamalar içinde ilk sırada yer almaktadır. Gün içerisinde bu sosyal ağlara sürekli olarak giriş yapmak, paylaşımlarda bulunmak ve video takip etmek telefonların bataryalarının normal süresinden çok önce bitmesine neden olmaktadır. Bu dertten kurtulmak için önerilebilecek en makul tavsiye, kullanılmadığı sürelerde bu uygulamaların kapatılmasıdır.

*Bluetooth:

Birçok kullanıcı akıllı telefonlarında Bluetooth kulaklıklar kullanmakta, bu da cihazın şarjının çabuk bitmesine neden olmaktadır. Bunun da önlemi bu özelliğin kullanılmadığı anlarda kapatılması gibi duruyor.

*Wi-Fi:

Herhangi bir kablosuz ağa bağlı olmadığı halde WiFi özelliği açıksa bu da akıllı telefonların bataryasını çabuk bitiren bir durumdur.

*3G:

Kullanıcıların yoğun olarak kullandığı Whatsapp, mail ve bazı sosyal ağlar 2G ile de gayet güzel çalışmaktayken sürekli 3G’nin açık olması da bataryanın çabuk bitmesine neden olmaktadır.

*Flaş Işığı:

Akıllı telefonlarda fotoğraf çekerken özellikle gündüz vaktinde flaşın kapalı ya da otomatik modda kullanılması, bataryanın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

*Ekran ışığı:

Akıllı telefonların bataryasını bitiren uygulamalar içinde ekran ışığı da önemli bir yer tutar. Bu nedenle bu ışığı da otomatik ayarında kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

*GPS Konum Servisi:

Bu özellik de sadece ihtiyaç duyulduğunda açılmalıdır.

*Titreşim:

Mümkün olduğunca cihazların titreşim ayarları kapalı tutulursa bataryadan daha uzun süre faydalanılacaktır.

Bu uygulamalar dikkatli kullanıldığı sürece kullanıcılar, akıllı telefonların bataryalarını daha uzun süre kullanabileceklerdir. Ayrıca bu saydığımız uygulamaların gereksiz kullanımı, akıllı telefonların performansını düşüren uygulamalar olduğu için önerilerimizi dikkate alarak kullanım sağladığınızda cihazınızdan en uygun performansı alacağınızı da söyleyebiliriz.

Yine yapılan bir araştırmada Facebook yüklü olmayan akıllı telefonların pil ömrü 24 saate kadar çıkarken, bu uygulamanın yüklenmesi pilin kullanım süresini 16 saate kadar düşürmektedir. Daha ilginci, Facebook’un eski sürümleri, yeni sürümlerine oranla akıllı telefonların pil ömrünü daha erken bitirmektedir. O halde bu uygulamanın hem gereksiz yere kullanılmaması, hem de yeni sürümlerinin kullanılması da pil tasarrufu konusunda bize avantaj sağlayacaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir