Akreditif Nedir? Akreditif Çeşitleri Nelerdir? | Soru Yeri

Akreditif Nedir? Akreditif Çeşitleri Nelerdir?

Dış ticarette kullanılan ödeme şekli olan akreditif, her iki taraf açısından da çeşitli risklere sahiptir. Akreditif türleri kendi içerisinde dokuz ana başlığa ayrılmaktadır.

Dönülebilir Akreditif

İthalatçının bankası tarafından hazırlanan raporda akreditifin dönülür ya da dönülemez olduğu belirtilmektedir. Metinde bu konu açık olarak belirtilmemişse akreditif dönülemez kabul edilmektedir. Dönülebilir akreditif, malın ithalatçı tarafından kontrol edilmesine imkan sunmaktadır.

Dönülemez Akreditif

En fazla uygulama alanı bulan akreditif türüdür. Kural olarak tüm akreditifler dönülemez kabul edilmektedir. Ancak diğer türlerde, istisnai durumlar anlaşmalarda belirtilmektedir. Bu türde, lehdarın rızası alınmadan iptal işlemi ve metinde değişiklik yapılamaz.

Teyitli Akreditif

Akreditif ilişkisinde muhabir banka veya ihbar bankası bulunmaktadır. Bu türde muhabir banka ihracatçıya yapılacak ödemenin sorumluluğu ile taahhüt altına girmektedir.

Devredilebilir Akreditif

İhracat işlemlerinde, ihracatçının aynı zamanda aracı olduğu işlemlerde kullanılmaktadır. Devredilebilir akreditifin temel fikri; malların gerçek üreticileri için de ödeme aracı olarak kullanılabilmesinin önünü açmaktır.

Rotatif Akreditif

Mal ve nakit akışının sürekli olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Kısacası; alıcı ve satıcı arasındaki düzenli ticari ilişkilerin varlığına bağlıdır. Her mal için ayrı akreditif metni hazırlamakla uğraşılmamaktadır.

Art Arda Akreditif

Mal ihracatçı tarafından üretilmeyip başka kaynaktan temin ediliyorsa ard arda akreditif kullanılmaktadır. Bu tür masraflı olmasının yanında, bazı sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Ödenmesi Ertelenmiş Akreditif

Vadeli akreditif olarak bilinir ve bedelin ihracatçıya ödenmesi bir süreye bağlanmaktadır.

Kırmızı Kayıt/ Yeşil Kayıt Taşıyan Akreditif

Bu iki tür aynıdır ancak yeşil kayıtlı olan biraz daha genişletilmiştir. Dış ticaret ilişkisinde taraflar arası güven ilişkisinin olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Teminat Akreditifi

Ticaret ilişkilerinde malların bozuk çıkma riskinin bulunduğu durumlarda kullanılmaktadır. Sözleşme hükümlerine aykırı davranışlarda güvence sağlamaktadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir