Akrep ve Yelkovan Neden Sağa Döner ? | Soru Yeri

Akrep ve Yelkovan Neden Sağa Döner ?

akrepyelkovan

Günümüzde birçok şeyin nedenini tam olarak idrak edebilmek için geçmişe dönmek gerekiyor. Akrep ve yelkovanın sağa doğru dönüşü anlayabilmemiz içinde elbette tekrardan insanın ilk çağlarına yani her şeyin alışma ve başlama noktasına dönmek gerekir. Mısırlılar yapmış oldukları gözlemlerde güneşin hareketlerinin sabitliğini fark ettiler. Yani güneş her gün doğumundan batımına kadar geçen süre boyunca bazı sabit yerlerde görülüyordu. Tarihin en zeki medeniyetlerinden birisi olan eski mısırlılarda bunu zaman olarak algılayabileceklerini ve bu şekilde zamanı bölümlere ayırabileceklerini anladılar.

Yapılan ilk saat oldukça basit bir meydanda kurulmuş olan bir taş bloktan ibaretti. Mısırlılar bu saatin gölgesinin bulunduğu yere doğru bakarak saat hakkında çıkarımlar yapıyor ve böylece ayırmış oldukları zaman birimlerini saatler olarak kullanıyorlardı. Mısır o zamanın konumu itibariyle hem ekvatora yakın bir ülke hem de konumu açısıyla gölgesinin düşüşü sağa doğru hareket etmekteydi. Diğer medeniyetlerin (konum olarak aynı yerde bulunanlar) de bu ilkel saati kullanması ile birlikte saatin sağa doğru ilerlemesine alışılmaya başlandı.

İlk saatler meydana gelirken de Mısırlıların alışılmışlığı kullanıldı ve saatlerin akrep ve yelkovanları sağa doğru dönmek üzere tasarlandı. Pilli saat tasarımcılarının birçoğu da bu alışılmışlığı bozmak istemediği için saatlerinde ki akrep ve yelkovanları sağa doğru hareket etmesi için dizayn etti. Bugün ayrıca saat yönü olarak da evrensel olarak kalıplaşmış bir alışkanlıktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir