Alevinin Yaptığı Yemek Yenir Mi? | Soru Yeri

Alevinin Yaptığı Yemek Yenir Mi?

İslami inancının özellikle coğrafyamızdaki en güzel motiflerinden birisi ise Aleviliktir. Alevi inancı farklı yapılarda olmak ile birlikte genel olarak ülkemizde Orta Asya’dan yadigar Şamanizmin, İslami motiflerle buluşmasından ibarettir. Uzun yıllardır öteki kalan Alevilerin, her konuda ayrıştırıldığı gibi yeme içme konusunda da bir öcü olarak addedilmesi kimseyi şaşırtmamıştır.
Alışılagelmişin üzerinde biraz daha bağnaz yapıdaki tarikatlara mensupların ileri gelenlerinin verdiği demeçlere göre Alevilerin yaptığı yemek İslami usullere uygun değilse yenmemesi gerekmektedir. Peki nedir bu İslami usuller. Temizlik ve haram olup olmama…

Yazı ekibimiz yaptığı araştırma sonucu Alevilerin yaptığı yemeğin temiz ise yenmesinde sakınca yoktur sonucu çıktı. Fakat şöyle bir nüans var, şayet ki etli bir yemek var ise ve bu et İslami usullere göre tedarik edilip kesilmediyse haram olma durumu çıkabilirmiş. Bunu kesenin abdestinin ve duasının edip etmediği araştırılır ise Alevilerin yemeği rahatça yenebilir arkadaşlar.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir