Alexa Değeri Nasıl Düşürülür? | Soru Yeri

Alexa Değeri Nasıl Düşürülür?

alexa

Web ben ve benim gibiler için hayatımın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka sizin de bir parçanız web teknolojileri, online reklamcılık vb. sektörlerle beraber demektir.

Alexa amazon.com tarafından 1996 yılında oluşturulan aktüel bir istatistik tutma sitesidir. Bu istatistikler kullanıcıların eğilimleri, sitede kalma süreleri, lokasyonları ve site bağlılıklarıyla ölçülen bir algoritmayla oluşturulmaktadır.

Herkes tarafından açık bir şekilde öğrenilebilmesi mümkün olmasından mütevellit birçok ajans ve reklamverenler için alexa.com önemli bir parametre olarak kabul edilmektedir.

Milyonlardan başlayarak tek haneli sayılara kadar ulaşan Alexa değerleri bir sitenin tam olarak olmasa bile belirli bir noktada seviyesini de tanımlayabilir. Alexa değeri düştükçe sitenin kalitesi ve hitinin arttığı kabul edilmektedir. (Ben bu fikirde değilim.) Hem global hem ülkesel bazlı bir sıralama oluşturabilen Alexa siteleri belirli bir sıralamaya koymakla birlikte onların katma değerlerine de doğrudan etkide bulunmaktadır.

Bu yüzden webmasterlar ve bloggerlar için Alexa değeri düşürmek oldukça önem taşır. Size bu noktada yardımcı olacağız.

Öncelikle bu konudaki kişisel fikrimi belirtmeliyim. Alexa bir sitenin ne hitini ne de kalitesini ölçümleyebilen bir sistemdir. Alexa kolayca manipüle edilebilen vadesi dolmuş bir teknolojidir. Yine de çoğu firma, ajans ve reklamveren için önemlidir.

Gelelim nihayet konumuza… Alexa değerini düşük tutmamız için iki yol vardır. Birincisi hızlı ama kısa vadeli, diğeri ise yavaş ama kalıcı…

Alexa’yı hızlı bir şekilde düşürmek;

Yeni bir site açtınız ve bir an önce göz boyayarak Alexa’yı düşürüp reklam satmak ve kiralamak istiyorsunuz. Bu noktada ilk yapmanız gereken kullandığınız tarayıcıya Alexa toolbar yüklemek olmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra çeşitli webmaster forumlarında Alexa grupları olur. Burada sizin gibi düşünen 30 – 40 kişi vardır ve bu 30 – 40 kişide toolbar yüklüdür. Bu kişiler her gün birbirlerinin sitelerine farklı sayfaları da ziyaret etmek kaydıyla belirli sürelerde (15-30 dakika) ziyaret ederler. Bu yöntem ile 1 aylık sitenizi milyon sıralamasının altına almanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte yine çeşitli forumlarda başka ülkeler üzerinden gelen bir hit satışı da sağlanmaktadır. Bu yöntem de alexanıza katkıda bulunacaktır.

Yukarıdaki yöntemle kısa süre içerisinde göz boyayıcı bir siteye sahip olabilirsiniz. (Alexa anlamında) Çünkü ikinci paragrafta söylenen alexayı geliştirici tüm detayları birdenbire sitenize uygulamış oldunuz. Bu noktada sıralamanızı korumanız uzun vadede çok zordur. Alexa gruplarından ayrılıp siteyi normal seyrine bıraktığınızda çarpıcı gerçekle yüzleşecek, belki de no rank durumuna düşeceksiniz.

Alexa’yı yavaş yavaş düşürmek;

Hızlı düşürmekte yazdığım şeyleri yapmamanız elzem şartlardan birisidir. Eğer içerik siteniz varsa kullanıcıları doyurucu yazılar hazırlamanız oldukça önemli. Bunun yanında da sitenin tasarımının da önemi büyük. Kullanıcılar bir yazıyı okuduktan sonra önlerine yine ilgi çekici yazılar gelmeli ki sitede kalma süresi uzasın. Günlük olarak içerik girmeye çalışın. Bu şekilde bir yöntem izlendiğinde alexa değeriniz belki çok yavaş şekilde düşecek ancak yerini bulduğunda ise sizin tembellik yapıp içerik girmediğiniz zamanlarda bile değerini koruyacak.

İğneyi kendimize batıralım. Bu site için son 5 – 6 aydır gerçekten çok vakit ayıramıyorum ancak vakit ayırdığımda ise bilgilendirici ve doyurucu yazılar sunmaya çalışıyorum. Şu anda bu kadar ilgisiz kalmış bir sitenin no rank durumuna düşmesi gerekirdi. Ancak kaliteli içeriğimiz ile 3 milyon civarındayız. Belki siz bu yazıyı okuduğunuzda 1 milyon barajının altında da olabiliriz.

Alexa’da gerçekten ben derece elde etmek istiyorum. Alexa 100.000 ‘in altında olmak istiyorum diyorsanız ya çok kullanıcılı bir portal sahibi olup çevrimiçi üye sayısını yüksek tutmak zorundasınız. Ya online bir oyun tasarlayabilirsiniz. Gibi gibi…

İçerik odaklı bir sitenin Alexa değerinin 100.000 ‘in altına düşmesi için gerçekten hitinin çok iyi olması, uzun zamandır düzenli bir yayın hayatının olması gerekiyor. Bu nedenledir ki genelde bu baremin altında üyelikli siteler ve hizmet siteleri yer almakta.

Dilim döndüğünce ve yılların gözlemleri sonucunda durumu açıklamaya çalıştım.

Sözün özü olarak şunu diyebilirim. Alexa’nın bir sitenin hitiyle alakası yoktur ve kolay manipüle edilebilir ancak illa ki Alexa kasayım diyorsanız da bunu kalıcı yöntemlerle yapmak en doğru seçenek olacaktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir