Altın Çilek Kullanım Alanı Neresidir ? Faydaları Nelerdir ? | Soru Yeri

Altın Çilek Kullanım Alanı Neresidir ? Faydaları Nelerdir ?

altincilek

Latince adı Physalis peruviana olan altın çilek batı ülkelerinde Cape gooseberry olarak bilinir. Anavatanı Kolombiya, Ekvator, Honduras gibi Güney Amerika olsa da kısa sürede ülkemizde de yetiştiriciliğine başlanmıştır. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde altın çileğin çok yakın bir türü olan ve güveyfeneri olarak bilinen bir türü mevcuttur.
Bu meyvenin çok güçlü olması ve kısa sürede etkisini göstermesi; gerek yazılı gerekse görsel basının ilgisi sebebiyle kısa sürede popüler olmasına sebep olmuştur.

Altın çileğin etki alanlarını özetlemek gerekirse; şeker hastalığında şekeri düşürücü özellik göstermesi ve aynı zamanda şeker oranını regule etmesi, dünyanın en fazla lif içeren meyvesi olması sebebiyle kilo kontrol ürünü olarak kullanılması ve birçok kişide zayıflatıcı etki göstermesidir.

Ancak bu durumu fırsat bilen, etik anlayıştan nasibini almamış, fırsat düşkünü kötü niyetli kişiler; sadece para kazanmak adına halk sağlığını hiçe sayarak altın çilek içerdiğini iddia ettikleri ama daha sonra Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yapmış olduğu denetimler neticesinde, bahsi geçen kapsül ve tablet ürünlerin içeriğinde altın çileğe rastlanmadığı gibi, altın çileğin; hap, çay vs. olarak üretilemeyeceğini, verilen izinlerin sadece kuru meyve için söz konusu olduğu bakanlık tarafından açıklanmıştır.

Altın çilek Güney Amerika’da; hepatit, romatizma, lösemi, rahim ağzı kanseri ve karaciğer kanserine karşı destekleyici olarak kullanılmış olup, iltihap kurutucu ve ateş düşürücü etkisi de kanıtlanmıştır.

Altın çilek; popüler olarak kullanıldığı ülkelerde katarakt gibi göz hastalıklarında kullanılmakta olup, meyvenin içerdiği C vitamini de azımsanmayacak miktardadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir