Altınbaşak Bitkisinin Faydası Nelerdir ? | Soru Yeri

Altınbaşak Bitkisinin Faydası Nelerdir ?

altinbasak

Özellikle idrar yollan ve böbreklerimiz için çok yararlı olan bu bitki ülkemizde de yetişmektedir. Altınbaşak; aromatik tadı olan, uyancı ve gaz giderici olmasının yanı sıra; idrar söktürücü özellikte ve böbrek taşı dökmede, özellikle mesaneye düşen taşlan dökmede oldukça etkilidir.

Bitkinin öğütülmüş formu, iyileşmeyen ülser tedavisinde kullanılır. İyi bir terletici olan altınbaşak; sıcak çay olarak tüketildiğinde özellikle soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında oldukça etkilidir. Ayrıca dismenore ve amenore durumlarında da güvenle kullanılabilir. Altınbaşak diyabete bağlı ödem durumlarında çok etkilidir ve güvenle kullanılabilir.

Altınbaşak ile ilgili pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların başlıcaları üzerinde yoğunlaşmamız gerekirse; prostat kanseri ilk sırada yerini almaktadır. Prostat kanseri; erkeklerde en sık rastlanan kanser türüdür. ABD’de kanser sıralamasında erkekler arasında, akciğer kanserinin az bir farkla önünde yer almaktadır. Tüm kanser vakalarının yaklaşık %7’sini teşkil etmektedir. Akciğer kanserinden sonra Ölüm vakalarında ikinci sırada yer alan prostat kanserinde; hastaların çoğuna başlangıçta hormon tedavisi uygulansa da pek ciddi yanıt vermeyen bu metastatik hastalık; genellikle kemoterapik ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır.
Norveçli bilim adamları tarafından fareler üzerinde yapılan denemelerde altınbaşak ekstresinin prostat tümör hücrelerinde öldürücü aktiviteye sahip olduğu anlaşılmıştır.

Ayrıca kemik iliği üretimini teşvik etmektedir. Böbrek taşı ve böbrek yetmezliği durumlarında ısrarla kullanılması taraftarı olduğum altınbaşak otu; Avrupa halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmış ve fevkalade sonuçlara ulaşılmıştır. Öyle ki bazı kayıtlarda bu tedavi sonrasında %90 oranında böbrek yetmezliği durumlarında bile pozitif etki göstermiştir. Aynı kayıtlar altınbaşak otunun; san ballıbaba ve yoğurt otu ile eşit miktarda karıştırılarak kullanılmasını da böbrek yetmezliği için tavsiye etmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir