Amerika Neden Özgür Bir Ülke Olarak Anılıyor ? | Soru Yeri

Amerika Neden Özgür Bir Ülke Olarak Anılıyor ?

amerikaozgur

Herkesin merak ettiği sorulardan birisidir. Neden hiçbir şekilde özgür sıfatını haketmeyen bir ülke sürekli olarak özgür ülke tamlamasıyla dolduruluyor? Bunun cevabı tabii ki de Amerikan sitcomlarının ve sinemalarının dünyaya yaydığı mesajdan gelmektedir.

Bilindiği gibi dünya üzerinde en çok beyin göçü alan ülke Amerika ve bunun yalnızca basit bir uçak biletiyle olunamayacağını herkes biliyor.

Aslında Amerika yıllar önce gözden düştü fakat yaptığı film propagandaları ile hala ülkesinin özgür ülke olduğunu savunarak tek elinde kalan gardını da indirmek istememesinden kaynaklanmaktadır. Bu betimleme her ne kadar filmlerde imlense de aslında bir o kadar da kitaplarda da geçmektedir, fakat film daha sağlam bir propoganda aracı olduğu için bunu kullanmaktadırlar. Son olarak gösterime giren Iron Man III filminden de alıntı yapmak gerekirse, Robert Downey Jr. bir kadının masasına otururken izin istemektedir ve kadın da “burası özgür bir ülke…” diyerek cevap vermektedir. Aslında o masaya oturmak o kadar kolay değildir fakat o imajı bizim beyinlerimize kazımak gerçekten bu kadar kolaydır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir