Android Mi ? iOS Mu ? Windows Mu ? | Soru Yeri

Android Mi ? iOS Mu ? Windows Mu ?

aiw

iOS, Android ve Bada mobil işletim sistemleriyle başlayan akıllı cihaz furyasında Bada geride kalırken Windows geç de olsa yarışa dahil olarak pazarda pay sahibi oldu.

Şu anda dünyada akıllı telefon kullanan insanların büyük bir çoğunluğu Android, iOS veya Windows tabanlı işletim sistemleri kullanıyor. Peki bunların hangileri kullanıcılar için daha iyi ? Artıları ve eksilerini masaya yatıralım.

iOS: Apple firmasının işletim sistemi iOS sadece iPhone ve iPad’lerde yer almaktadır. Stilist menüleri, kendine has fonksiyonları ile gerçekten insanda saygın bir izlenim bırakıyor. Hızlı ve fonksiyonel kullanım olanağıyla da oldukça kullanışlı olmasına rağmen Apple firmasının telif konusundaki yüksek hassasiyeti sebebiyle kullanıcılarına çok özgür bir deneyim yaşatamıyor.

Windows: Pazara geç giren Windows buna rağmen inanılmaz bir ivme yakaladı. Kuşkusuz bunda çok düşük özelliklerde bile rahatlıkla çalışabilen işletim sisteminin payı çok büyük. Buna karşılık yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen sosyal medyanın en temel uygulamalarının bile hala kendi mağazasında bulunmaması da büyük bir eksi olarak hanesine yazılıyor.

Android: Google’ın açık kaynak mobil işletim sistemi diğerlerine nazaran kullanıcılarına daha özgür ve keyifli bir kullanım deneyimi sunuyor. Android işletim sistemlerinde aklınızdan geçen herhangi bir şeyin uygulamasına rast gelebilirsiniz. Kullanıcının istemesi ve geliştiricilerinin de yapması yeterli. Lisans ve telif durumları konusunda Google’ın esnekliği Android’in tercih edilmesinin başlıca etmenlerinden biri. Buna karşılık her yeni sürümle birlikte her seferinde daha yüksek RAM gereksinimi sunması ve cihazı yavaşlatan yapısı sebebiyle de hanesine eksi olarak yazılabilir.

Biliyoruz, başlıktaki soruya keskin bir cevap veremedik ancak her işletim sistemi kendi parametreleri içerisinde eğrilere ve doğrulara sahip.

Ancak kişisel deneyimlerime göre doğruların Android işletim sisteminde daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir