Antidepresan İlaçlar Bağımlılık Yapar Mı? | Soru Yeri

Antidepresan İlaçlar Bağımlılık Yapar Mı?

antidepresan

Hayır! Hiçbir antidepresan bağımlılık yapmaz. Bu inanış tamamen kulaktan dolma bir düşünceyle gelişmiştir. Bağımlılığın gerçek anlamı kişinin hiçbir zaman alışkanlığından kurtulamaması demektedir. Fakat antidepresanlar kişinin bünyesinde geçici olarak bağımlılık yapar ve ilaç kullanımı hekim kontrolünde alınarak devam edilir.

Aniden bırakılan antidepresan ilaçlar, kişide birkaç hafta süren baş dönmesi, sinirlilik ve titreme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu yüzden antidepresanların bağımlılık yapmasından ziyade düzenli kullanımla ilgisi vardır. Bu tür ilaçların yaklaşık olarak iki ay içinde etkisi başlar ve en az 6 ay devam edilmesi gerekir. Daha sonrasında doktor, verilen ilaçların dozunda azalma yapar ve giderek ilaç kullanımını en aza indirip ilaç tedavisini sonlandırır.

Dolayısı ile antidepresan ilaçların bırakılma dönemi oldukça önemlidir. Kişi kesinlikle kendi başına ilaca başlamamalı veya bilinçsiz olarak aniden ilacı kesmemelidir. İlaç tedavisi uygulayan hekim, hastanın kilosuna ve tansiyonuna kısacası hastanın bünyesine göre ilacın dozu ayarlar. Ve tedavinin sonuna doğru ilaçların dozunu ayarlayarak tedaviyi sonlandırır. Böylelikle antidepresan kullanan hasta en az yan etki ile tedaviden yararlanmış olur.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir