Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı? | Soru Yeri

Antidepresan İlaçlar Kilo Aldırır mı?

antidepresann

 

Birçok kişi antidepresan ilaçlar kilo aldırır mıdüşüncesiyle endişe eder. Fakat antidepresan ilaçlar, kendi gruplarına göre 2’ye ayrılır. Bazı antidepresanlar kilo aldırabilirken bazıları da tam tersine iştah kesme özelliği taşır. Aslında kilo aldıran antidepresan tamamen kişinin iştahıyla alakalıdır. Çünkü bazı antidepresanlar sadece iştah açar ve kişi daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar.

Bu yüzden kilo aldıran antidepresan yoktur, iştah açan ilaç vardır. Dolayısı ile iştahı açılan kişinin de kilo almaması için beslenme alışkanlığına dikkat etmelidir. Sık ama az yemek tüketerek iştah kontrolü sağlanabilir. Diğer önemli bir ayrıntıda aslında depresyonda olan kişin ilaca bağlı olmadan kilo almasıdır. Kişi çökük bir ruh hali içindeyken daha fazla yemek yer ve kilo alabilir. Bunu dikkate almadan kilo alımını hemen antidepresan ilaçlara yükleyebilir. Yine bunun tam tersi olarak kişi depresyondayken yemek yemez ve ilaç tedavisine başlayıp iyileşmeye görüldüğü andan itibaren normal yaşamına devam etmeye başlar. Bu da kişinin uykusunun ve yemek yeme alışkanlığının eski haline gelmesi anlamına gelir.

Son olarak bilinmesi gerekilen en önemli nokta şudur ki; her antidepresanın etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tıpkı diğer ilaçlar gibi yan etkisi olan antidepresanların da yan etkileri vardır ve bu etkileşimler her bünyede değişiklik gösterir. Bu yüzden mutlaka antidepresan alımı bilinçsiz olarak değil, hekim kontrolünde düzenli olarak alınmalıdır.

 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir