Aracıma Çarpıp Kaçtılar Ne Yapmalıyım ? | Soru Yeri

Aracıma Çarpıp Kaçtılar Ne Yapmalıyım ?

Her gün yüzlerce örneğiyle karşılaşan bir durumu ele alacağız. Özellikle büyük şehirlerde her gün vur – kaç tarzında vakalar binlerce, belki de onbinlerce diyebiliriz. Peki aracımıza biri vurup kaçtıktan sonra ne yapmalıyız ?

– Bulunduğunuz bölgeye göre ilk önce hemen ya polisi ya da jandarmayı arayarak kaza tespit tutanağı oluşturmalıyız.

– Daha sonra güvenlik güçlerine yardımcı olmak için çevreyi iyice kolaçan ederek mobese kamerasının olup olmadığını ya da çevredeki dükkanlarda dışarıyı kayıt eden bir güvenlik kamerası olup olmadığını öğrenmeli ve kayıttalarsa mümkünse görüntülere rica etmeliyiz. (Bunu güvenlik güçleri de yapabilir ancak hızlıca aksiyon almak istiyorsak faydası olur)

– Eğer size çarpan aracı bulurlarsa gerisi işin hukuki tarafına girmektedir. Çünkü kişi sizinle uzlaşmadan suç işleyip olay yerinde uzaklaşmıştır.

– Yine de güvenlik güçleri nezaretinde kişi bulunursa hem zararınızı tazmin edebilir, kişi zararı tazmin edemeyeceğini söylüyorsa olayı adli makamlara devredebilirsiniz.

Araçlara vurup kaçma olayları ülkemizde çokça görüldüğü için eğer çarpan kişiyi bulamadığınız taktirde olay maalesef size kalıyor. Zorunlu trafik sigortası bu tür kazalarda sadece kazaya sebep olan kişi tespit edilirse zararınızı karşılıyor. Bu anlamda eğer kaskonuz varsa kasko bu zararınızı karşılayabiliyor. Ancak burada da şöyle önemli bir husus var. Eğer zararınız çok bir meblağ tutmayacaksa bunu kendinizin karşılamasını öneririm çünkü kasko işin içine girdiği zaman devam eden yıllarda yeniden kasko yaptırırken hasarsızlık indirimi fırsatını kaçıracaksınız. Ki bu bazen çok önemli farklar çıkartabiliyor.

Eğer kaskoyu devreye sokacaksanız da kazanın olduğu anda hemen onları da olay yerine çağırın çünkü ihbar süresi geçmemesi önemli.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir