Arı Sütü Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? | Soru Yeri

Arı Sütü Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

arisutu

Arı sütü işçi arılar tarafından sentezlenen kremsi beyaz bir maddedir. Kraliçe arının besini olan arısütü; diğer arılar tarafından tüketilmez. İşçi arılar bal ile beslenirken; kraliçe arı sadece arısütü ile beslenir. Arı sütü ile beslenen kraliçe arı, diğer arılara nazaran 10 kat fazla uzun ömür sürdüğü gibi, %50 oranında daha iri olmaktadır. Aynı zamanda kraliçe arılar müthiş bir üreme gücüne sahiptir. Öyle ki bir kraliçe arı günde 2500 kez yumurtlayabilir.

Amino asitler bakımından çok zengin olan arı sütü, özellikle büyüme çağındaki çocuklar için eşsiz bir destekleyici üründür. İnsan vücudu çoğu kez gerekli miktarda amino asidi üretemez. Bu gibi durumlarda an sütü eşsiz bir destek ürünüdür. Ayrıca an sütünün kansere sebep olan serbest radikalleri avlamasını da unutmamak gerekir. Bu konuda Japon bilim adamları tarafından fareler üzerine yapılan deneylerde çok ciddi neticeler alınmıştır.

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz arı sütü hemen hemen dünyanın her coğrafyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlıca; anemi, artrit, astım, anobolik destekleyici (kas ve kemik gelişimi), kırık tedavisi, kemik erimesi, mesane enfeksiyonları, kroner arter, depresyon, diyabet, hormonsal dengesizlikler, yüksek kolesterol, iktidarsızlık, infertilite (kısırlık), yangı, unutkanlık, bağışıklık sisteminin çökmesi, karaciğer hastalıkları, ruhsal yorgunluk, menopoz, panik atak, anksiyete saldırganlığı, Parkinson, cilt lekeleri, cilt kırışıklıkları, göz sağlığı, virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda, pamukçuk, alerji, kemoterapinin olumsuz yan etkilerine karşı, ayak mantarına karşı, MS hastalığında, kronik yorgunluk ve egzamaya karşı başarıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Arı sütü çok değerli ve maliyeti yüksek bir ürün olduğundan satın alma sırasında dikkat etmemiz gereken hususlar çok önemlidir. Gerçek ve sağlıklı arı sütüne ulaşmak; ciddi bir emek gerektirmektedir. Dünyadaki en büyük arı sütü üreticisi Çin’dir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir