Atletik Performansı Artırmaya Yarayan En İyi 5 Takviye | Soru Yeri

Atletik Performansı Artırmaya Yarayan En İyi 5 Takviye

Google’da “takviyeler” diye aratırsanız, bir vücut geliştirmeci kadar büyük veya bir powerlifter kadar güçlü olmanıza yardımcı olacak yüzlerce ürün bulacaksınız. Ama ya bu hedefler size uygun değilse? Eğer atletik performansınızı, genel kondisyonunuzu ve genel sağlığınızı artırmayı düşünüyorsanız ya da sadece egzersizlerinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız?

O zaman şanslısınız çünkü bu yazıyı okuyorsunuz. Hedefleriniz için en iyi takviyeleri bulmak için Google’a ihtiyacınız olmayacak, çünkü atletik performansı artırmaya yarayan en iyi 5 takviye burda!

1 KREATİN MONOHİDRAT

ÖNERİLEN DOZ: GÜNDE 3-5 GRAM

Muhtemelen kreatinin yüksek yoğunluklu iş kapasitesini, kas kütlesini, gücünü ve vücut kompozisyonunu geliştirmek açısından en etkili performans takviyelerinden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Bu kesinlikle doğrudur ve bu yüzden kreatin listenin en başındadır!

Kreatin takviyesi, kas içindeki fosfokreatin (PCr) depolarını arttırarak, vücudun enerji kaynağı olan adenosin trifosfatın (ATP) daha hızlı yenilenmesini sağlar. Bu, yüksek yoğunluklu patlayıcı madde, hızlı bir enerji kaynağı gerektiren herhangi bir fiziksel aktivite için çok önemlidir. Bu yüzden kreatin, atletik performans için anahtar kelimedir. Kreatinin, oyun alanında da performansı arttırdığı gösterilmiştir. Araştırmalar, kreatinin, amerikan futbolu, hokey, rugby ve futbol gibi sporlarda güç çıkışı, kas dayanıklılığı ve sprint performansında iyileşmeler sağladığını göstermiştir.

2 KAFEİN

TAVSİYE EDİLEN DOZ: VÜCUT AĞIRLIĞININ KİLOGRAMI BAŞINA 3.8 – 5.7 MİLİGRAM

EGZERSİZDEN 60 DAKİKA ÖNCE

Kafein performans arttırıcı özellikleri iyi belgelenmiş bir ergojenik takviyedir ve sporda kullanımı 1920’lere kadar uzanır.

Çoğumuz uyanıklığı artırma yeteneğinden dolayı kafein tüketir. Fakat bu uyarıcı aynı zamanda efor algısını azaltabilir, yağ oksidasyonunu artırabilir, ve egzersizler sırasında endorfin salınımını uyarır.

İster hafta sonlarınızı rugby sahasında geçirmek, isterse spor salonunda basketbol oynamayı denemek isteyin, güncel araştırmalar kafeinin sporda ve yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizlerde performans yararlarını desteklemektedir.

3 BETA-ALANİN

ÖNERİLEN DOZ: GÜNDE 3-6 GRAM

Yüksek yoğunluklu aktivite sırasında vücudunuz hidrojen iyonları biriktirir. Bu da pH seviyenizde bir düşüşe neden olur. Sonuçta yorgun hissedersiniz. Beta alanin takviyesinin, kas içi karnosin içeriğini arttırdığı, böylece vücudun hidrojen iyonlarını tamponlama ve yorgunluğu geciktirme kabiliyetini arttırdığı gösterilmiştir.

Beta alanin takviyesi, egzersiz performansınızı ve egzersiz hacminizi geliştirmenize yardımcı olabilir. İnternetten satın alınacaksa fitbull gibi bilindik ve güvenilir internet sitelerinden alış veriş yapılmalıdır.

4 PROTEİN

ÖNERİLEN DOZ: GÜNDE 20-25 GRAM WHEY PROTEİNİ

Fiziksel aktivite, vücudunuzu strese sokar ve bu stres, daha uzun, daha zor veya daha sık egzersiz yaptığınızda artar. İyileşme, antrenman seviyeniz arttıkça daha kritik hale gelir ve protein iyileşme süreci için en gerekli maddelerden biridir.

Spor salonundaki bir ağırlık kaldırma seansı, 3’e 3 bir basketbol maçı ya da kısa yarışlar gibi daha kısa süreli aktiviteler sırasında proteinin nadiren bir enerji substratı (yani yakıt) olarak kullanıldığını unutmayın. Ancak kas kütlesinin onarımı, inşası ve bakımı söz konusu olduğunda, ilk aklınıza gelmesi gereken şey protein olmalıdır.

Zorlu bir antrenmandan sonra protein tüketmek sadece protein sentez oranlarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur, böylece bir sonraki antrenmanınıza hazır olursunuz!

5 BALIK YAĞI

ÖNERİLEN DOZ: 2 GRAM (EPA + DHA)

Balık yağı, iyileşme sürecinde önemli rollere sahip mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. EPA ve DHA (balık yağlarında bulunan iki esansiyel yağ asidi) egzersiz sonrası vücudunuzun inflamasyona daha sağlıklı bir yanıt vermesini sağlayabilir. Bu, yorucu veya alışılmamış egzersizin ardından saatlerce veya günlerce hissedilen, egzersiz sonrası kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Omega-3’ler aynı zamanda kasları oluşturmak ve korumak için de çok önemlidir ve daha hızlı iyileşmenize ve daha sıkı çalışmanıza yardımcı olabilirler!

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir