Bazı Ülkelerden Neden Trafik Soldan Akar ? | Soru Yeri

Bazı Ülkelerden Neden Trafik Soldan Akar ?

trafik

Bundan çok çok uzun bir zaman dilimi önce bizler de İngilizler ve benzeri diğer birçok ülke gibi yolun solundan gidiyorduk. Çünkü o zamanlar da yaşadığımız yüzyıl içerisinde yolun solunu tercih etmek için birçok nedenimiz vardır, bugün ise tam tersine yolun sağını tercih etmemiz için birçok neden var. Bildiğiniz gibi insanların genelinden çok daha büyük bir kısmı sağ ellerini kullanırlar, o zamanlarda kendi savunma da sağ elin oldukça büyük bir önemi vardı.

Çünkü kılıç ustaları genellikle sağ elini kullanıyorlardır. Yolda yürürken karşıdan gelen birinin o zamanlarda dost mu yoksa düşman mı olabileceğini anlayabilmek gerçekten pek mümkün değildi. Eğer karşı taraftan gelen düşman olursa hemen kendimizi korumak için kılıcımıza sarılmamız gerekiyordu, bu işi de sağ elimiz ile yapacağımız için yolun solunda bulunmak daha mantıklı görünüyordu. Diğer bir neden ise 1300’lü yıllarda Papa’nın roma ya gelecek olan hacıları kafilesine verdiği emirdir. Papa hacıların kargaşaya karışmamaları için yolun sol tarafından gelmesini istemiştir.

ABD’de zamanında trafik soldan işliyordu, ancak burada ki sürücüler posta arabalarında koltuk bulunmadığı için arabaya bağlı en son sol atın üzerinde oturuyorlardı. Bu da trafiği ve dar kesimlerde görüşü oldukça olumsuz etkiliyordu. Bu nedenle de trafik sağa alındı. Fransız ihtilali yapılırken ihtilalin liderlerinden birisi olarak bilinen Robespierre Katolik lisesine meydan okumak için özellikle insanlara yolun sağını tercih etmesini istedi. Napolyon ile birlikte girilen orduların genelinde de bu adet haline geldi. Napolyon’un girmediği ve bu mantığın ulaşmadığı İngiltere gibi ülkelerde ise hala trafik soldan akıyor.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir