Bendir Nasıl Çalınır? | Soru Yeri

Bendir Nasıl Çalınır?

bendir

Bendir vurmalı bir çalgıdır. Kategorik olarak bendir etnik çalgılar sınıfında yer alabilir. Bu enstrüman her ne kadar basit bir çalgı gibi görünse de en fazla müzik kulağına ihtiyaç duyulan çalgılar arasındadır. İyi bir ritm duygusu, iyi bir müzik kulağı ve işlevli parmaklar bendir çalmanın püf noktaları olarak tarif edilebilir.

Bendir iki biçimde çalınabilir. İlk biçimi sol bacağın üstüne bendir konulur. Dik bir şekilde sol elle tutulurken sol elin bir kaç parmağıyla birlikte sağ elin tamamı kullanılarak bendir çalınır. İkinci biçim de daha çok darbuka benzeri bir biçimdir. Bunun için çalgı iki bacağın arasına sıkıştırılır. Sol elin baş parmağı haricinde tüm parmaklar bu biçimde kullanılırken sol elin baş parmağı bir denge unsuru olarak iş görür.

Bendir çalmanın ilk biçiminde çalgı müziğe eşlik etme amacıyla kullanılır. Çıplak sese eşlik eden bir bendir ve erbaani sesi dinlemek isteyeneler Şevval Sam’ın TRT Stüdyolarında söylediği ünlü etnik müziği dinleyebilir. İkinci biçim ise bir tür sürükleyici misyon üstlenenlerin işidir. Bu çalma biçiminde bendir müziğin asıl parçaları arasında yer alır. Bu biçimde yapılmış sayısız şarkı bulunmaktadır. Ancak bendir ve santur ikilisiyle yapılan etnik müzikler bir hayli ilgi çekici olabilir. Bunun için de Siyasiyabend şarkıları dinelenebilir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir