Biberiye Bitkisinin Kullanım Alanları Neresidir ? Faydaları Nelerdir ? | Soru Yeri

Biberiye Bitkisinin Kullanım Alanları Neresidir ? Faydaları Nelerdir ?

biberiye

Latince ismi Rosmarinus officinalis olan biberiye bitkisi ballıbabagiller ailesindendir. Şifalı bitki olmasının yanında özellikle yurtdışında etleri marine ederken de kullanılır.

Biberiye Bitkisinin Kullanım Alanları

Zengin içeriği sayesinde birçok sağlık sorunuyla mücadele eden, hem dahili, hem de harici kullanımı olan biberiye, ülkemizde bolca yetişen bir bitkidir.

Bitkileri faydalarına göre sınıflandırdığımızda emin olabilirsiniz ki biberiye üst sıralarda yer alacaktır. Uykusuzluktan tutun da; gut hastalığına, kandaki üre artışını engellemeye, vücutta çıkan yağ bezelerinin artmasını engellemeye ve var olanın da küçülmesini sağlamaya, idrar tutukluklarını gidermeye, hazımsızlığa, adet söktürücü olarak, saç dökülmelerine karşı, kolesterol için, karaciğeri dinlendirici özelliği ile, zayıflama ürünlerinde ödem söktürücü olarak, birçok hastalıkta yardımcı bitkilerin başında gelir.
Haricen; romatizmalı ağrılarda, ezilme, burkulma ve morluklarda doku yenileyici olarak; cilt bakım ürünlerinde, saç bakım yağların da kullanılır.

Birçok kişinin hayatını kabusa çeviren migren ve migrenin olduğu ataklarda; günde 3 defa bir fincan çayının demlenilip düzenli olarak içilmesi ve bir ay sonra günde 1-2 fincana düşürülmesi ile büyük ölçüde rahatlama söz konusu olacaktır.

Yağı sürülerek kullanıldığında; ısıtıcı etkisiyle dolaşım bozukluğu nedeniyle ısınmayan el ve ayakların ısınmasını sağlar.

Bulunduğunuz ortamda sıcak bir suyun içerisine ilave edeceğiniz birkaç damla biberiye yağı ile ortamda bulunan mikroplan yok edebilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir