Bıttım Sabunu – Zeytinyağlı Sabun Saç Çıkarır Mı ? | Soru Yeri

Bıttım Sabunu – Zeytinyağlı Sabun Saç Çıkarır Mı ?

İnsanların genel olarak beğendiği bir şeye fazladan misyon yükleme gibi bir eğilimi var. Tıpta Plasebo etkisi olarak da bilinen bu duruma özellikle millet olarak oldukça yatkın olduğumuzu söylemeliyim.

Özellikle son dönemlerde herkesin bir doğal olana dönüş arayışından mütevellit doğal ürünler kullanmak – tüketmek gibi davranışlar içerisine girdiğini söylemek mümkün. Organik gıdalar, doğal ürünler vs… Aslında bundan 100 sene, 1000 sene önce insanlar tam olarak bunları yapmıyor muydu ?

Binlerce koruyucu maddeyi içinde barındıran hazır gıdalar, yüzlerce kimyasal işlemden geçmiş şampuanlar, sabunlar, saç şekillendiricileri… Kendimiz bu noktaya getirdik, şimdilerde ise telafisi için uğraş veriyoruz.

Bıttım Sabunu – Zeytinyağlı Sabun Saç Çıkarır Mı ?

Bu sorunun yanıtı basit ve net. Çıkarmaz. Bu alanda yapılan hiçbir tıbbi deneyin sonunda deneklerin saçlarının çıktığı gözlemlenmemeiş, bu alanda hiçbir akademik makale oluşturulmamış.

İnsanlar kulaktan dolma bilgilerle doğal sabunların saç çıkardığını düşünerek onlara yönelmeye başladı. Aslında yönelmelerinde sakınca yok çünkü bu doğal sabunlar varolan saçlarını daha sağlıklı hale getirdiği deneylerle sabit ancak kaybolan saçın yerine yenisini çıkarmak gibi bir alamet-i farikaları da yok.

Bıttım Sabununun İçeriği – Faydaları Nelerdir ?

Yabani fıstık ve çitlenbikten (menengiç) yapılan bıttım sabunu cilt hastalıklarına iyi geldiği, saç hücrelerini beslediği ve güçlendirdiği söylenir. Bu da kısmen saç dökülmelerini önlediğinin kanıtıdır ancak saç çıkarma gibi bir özelliği yoktur.

Egzama gibi hastalıklar için bazı doktorlar tarafından önerilmektedir.

Zeytinyağlı Sabununun İçeriği – Faydaları Nelerdir ?

Kostik ve zeytinyağıyla yapılan bu sabun da saçların daha parlak olmasını sağlar, saç dökülmesini yavaşlatır. Deri için de inanılmaz bir temizleyicidir. Saç sağlığına katkıda bulunan zeytinyağlı sabunların diğer sabunlarda olduğu gibi saç çıkarma gibi bir özelliği yoktur.

Özetle;

Bıttım sabunu ve zeytinyağlı sabun gibi doğal ürünlere yönelmek sağlığınız için oldukça iyi tercihler ancak bu ürünleri saç çıkarmasını ümit ederek kullanmak en kibar dille hayalciliktir. Eğer gerçekten saç çıkarmayla ilgili bir girişiminiz olacaksa en yakın sağlık kuruluşunun cildiye bölümüne başvurun ve doktor kontrolünde ilerleme kaydedin.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir