Çam Kozalağı ve Kabuğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir ? | Soru Yeri

Çam Kozalağı ve Kabuğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

camkozalagi

Ülkemizde çam ürünlerinden sadece çam fıstığı, çam sakızı ve çam terebentin esansından faydalanılmaktadır.
Genç sürgün minik çam kozalaklarında çok değerli bileşenler bulunmaktadır. Bu maddelerin en kıymetlisi ise; pycnogenol isimli madde olup bugüne dek dünyada keşfedilmiş en güçlü antioksidandır.

Genellikle kronik venöz yetmezliği (toplardamarlar içindeki kan pıhtıları nedeni ile kapakçıkların zarar görmesi yada kendiliğinden kapakçıkların hastalanması sonucunda ortaya çıkan ve bacaklarda kanın aşırı göllenmesine bağlı, şişlik, ağırlık hissi, ağrı ve bacakta renk değişikliğinden yara oluşumuna kadar gidebilen bir çeşit deri hastalığı) ve diyabet tedavisinde kullanılsa da aslında çok daha geniş bir etki alanı vardır.

Başlıca mikroanjiyopati (en küçük kan damarlarının hastalığı yada deformasyonu), alerji, astım, hipertansiyon, kas ağrıları, ağrı, osteoartrit (eklem yetmezliği), menopozal diyabet, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, endometriozis (çikolata kisti), dismenore (ağrılı adet görme), erektil disfonksiyon (erkeklerde sertleşme ve iktidarsızlık sorunu) ve retinopatide (görme bozukluğuna neden olabilen retina hastalığı) kullanılmaktadır.

Yüksek tansiyon nedeniyle risk altındaki kişilerde inme önlenmesinde, kalp hastalığı ve damarlarda varis oluşumunun önlenmesi, yaşlanma sürecini yavaşlatma, cilt sağlığını koruma ve atletik dayanıklılığı geliştirmek için de kullanımı mevcuttur.
Yapılan araştırmalarda, sperm sayısı ve kalitesinde sorun olan erkeklerde; sperm sayısını arttığı gibi; sperm kalitesinde de çok ciddi artış sağladığı gözlenmiştir.

Yakın zamanda çam kozalaklarında bulunan pycnogenol adlı madde “anti- aging“ etkisiyle kozmetik ürünler için de en kıymetli hammadde olacaktır.

Ayrıca yüksek kolesterol, damar sertliği, bacak krampları, baş ağrısında, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk, sıcak basması ve hafıza kaybı gibi menopoz semptomlarında, anksiyete (somatik belirtilerin de eşlik ettiği, normal dışı, nedensiz bir tedirginlik ve korku hali), gebelikte alt sırt ağrıları, kalça eklem ağrısı, pelvik (karın ve kasık) ağrı ve variköz ağrılarında kullanılmaktadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir