Cim Bom Bom Ne Demek ? | Soru Yeri

Cim Bom Bom Ne Demek ?

cimbombom

Hayatımızda çokça kullandığımız ve anlamını bilmediğimiz birçok kalıplaşmış kelime ya da kelimeler var. Bugün sizler için cim bom bomun tarihçesini araştırdık.

Çok uzun yıllardır Galatasaray Spor Kulübü’yle özdeşleşmiş olan bu sloganın ortaya çıkışı 1920’li yıllara dayanır. Bu yıllarda Sabit Cinol adlı bir Galatasaray aşığı eğitimi için İsviçre’nin Servette kentine gider. Burada eğitimine devam ederken bir gün şehrin takımı Servette’in bir maçını izlemek için stadyuma gider ve tribünlerin cim bom bom sesiyle coşkuyla ritm tuttuğunu ve takımlarını ateşlediğini görür ve ülkeye dönüş yaptığında tribünlerde bu sloganın Galatasaray’a uyarlanmasına ön ayak olur. Galatasaray taraftarları Cinol’un bu önerisini kısa sürede benimser ve o günden sonra Galatasaray’ın halk dilinde başka bir ismi de Cim Bom olur.

Çoğu kişinin teyit ettiği bu hikayenin yanında bir de “cim bom bom”un ortaya çıkışının bir de tribün hikayesi vardır.

50’li yıllarda Galatasaray tribünlerinin önemli adamlarından biri olan Murtaza yurtdışı seyahatlarinden birinde yakın arkadaşı Jim ile birlikte Amazon’da timsah avına gider. İngilizce bilmeyen Murtaza Jim’e bir timsah gördüğünde vurması için silahı gösterip Cim, Bom Bom ! şeklinde uyarıda bulunur.

Murtaza Amazon macerasını tamamlayıp yurda döner ve bir maç öncesi orada yaşananları tribündeki diğer arkadaşlarına anlatır. Tribündeki arkadaşları bu komik hikayeyi oldukça beğenir ve Murtaza’yı ti’ye almak için ekseriyetle Cim Bom Bom tabirini kullanır. Bir süre sonra bu söz öbeğinin söylenişinin kulağa hoş gelişi aynı zamanda tribünlerin marş bestelemesi için esin kaynağı olmasına vesile olacaktır.

Birbirinden güzel iki hikaye ve açıkçası merakımızı gidermekten başka pratikte işe yaramıyor. Ama milyonları peşinden sürükleyen bir takımın lakabının çıkış noktasını bilmek de hoş bir özellik olsa gerek.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir