Çoban Çantası Bitkisinin Kullanım Alanı Neresidir ? Faydaları Nelerdir ? | Soru Yeri

Çoban Çantası Bitkisinin Kullanım Alanı Neresidir ? Faydaları Nelerdir ?

cobancantasi

Ülkemiz coğrafyasında bol miktarda yetişen çok kıymetli bir bitki türüdür. Turpgillerden olan bu bitkinin Latince ismi Capsella bursa-pastoris‘tir. Ocak ve Aralık aylarında çiçek açar. Soğuk ve kuraklığa oldukça dayanıklıdır. Yaprakları tazeyken salata olarak tüketilen ya da çay olarak tüketilen bu tıbbi bitki, çeşitli birçok tıbbi etkiye sahiptir ve bitki üzerinde çok sayıda çalışma yapılmış ve hala yapılmaktadır. Dünyanın bir çok bölgesinde yetişen çoban çantasının içerik bakımından en kıymetlisi olduğunu söyleyebiliriz.

Faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz çobançantası; idrar söktürücü, iltihap önleyici, ülser önleyici ve iyileştirici, kanama engelleyici, kadınlarda regl süresi çok kısa olanlarda süreyi normal seyrine getirmede çok başarılı olduğu gibi, aşırı kanamalarda da düzenleyici etkisi vardır.

İyi bir kan durdurucu olan çoban çantasını; regl döneminde aşırı kanaması olan kadınların özellikle kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kanama durdurucu olması sebebiyle kanamalı basurlarda çobançantası ile yapılacak olan oturma banyosu şikayetin azalmasını sağlayacaktır. Yalnız bitkinin kabızlık yapması sebebiyle dışkılamada zorluk yaşayan kişilerin, çoban çantasını kullanırken sinirli ot ile birlikte kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Çoban çantasının faydalarından biri de, kan basıncını düzenlemesinden dolayı iyi bir tansiyon dengeleyici olmasıdır. Ayrıca çoban çantasının hafif antibiyotik etkisi olduğu bilinmekle beraber karaciğeri destekleyici ve yenileyici özelliğe sahiptir.

Yakın zamanda fareler üzerinde çobançantasının kanser üzerindeki etkisi hakkında yapılan çalışmalarda, çobançantası ekstresinin tümörleri %50 oranında küçülttüğü tespit edilmiştir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir