Dale Camegie'in İnsan İlişkileri Teorileri Nasıldır ? | Soru Yeri

Dale Camegie’in İnsan İlişkileri Teorileri Nasıldır ?

insaniliskileri

Bu araştırmaların çoğu Dale Camegie’nin bir 1936 yılı klasiği olan How To WireFriends and Influence People (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) adlı kitabım onaylar nitelikteydi. ^ Çağlar süren Dale Camegie mantığı, başarının sırrının gülümsemede, diğer insanlara ilgi göstermekte ve kendilerini iyi hissettirtmekte yattığını tembihlerdi. “Gayet olağan” diye düşündüm. Bu gerçeklik, şimdilerde, atmış yıl önce olduğundan daha geçerliydi aslında.

Mademki Dale Camegie ve diğer yüzlercesi aynı akılcı tavsiyeyi yıllar öncesinde bize sundular, o halde neden arkadaş kazanmayı ve insanları etkilemeyi anlatan başka bir kitaba daha ihtiyaç duyalım?

 Bir bilgenin size “Çin’deyken Çince konuş” nasihatini verdiğini ama size Çince konuşma dersleri vermediğini düşünün. Dale Camegie ve diğer iletişim uzmanları da, işte tıpkı bu bilgeye benzerler. Bize ne yapmamız gerektiğini anlatırlar ama nasıl yapılacağını anlatmazlar. Günümüz karmaşık dünyasında “gülümseyin” ya da “samimi iltifatlarda bulunun” demek yeterli değildir. Bugünün çalışan insanları, akıllıca gülümsemeniz ya da karmaşık iltifatlar etmeniz söz konusu olduğunda, çok daha fazla ince eleyip sık dokurlar. Başarılı ya da çekici insanlar, durmadan yaltaklanan ve kendileriyle ilgilenir gözüken, somurtkan dalkavuklarla çevrelenmişlerdir. Muhtemel müşteriler, para kasasının tuşlarını parmaklarıyla okşarken, “bu kıyafet size çok yakışmış” diyen satıcılardan oluşmuşlardır. Kadınlar, yatak odası görüş menzillerine girdiğinde “sen çok güzel bir kadınsın” diyen taliplilerine artık daha uyanık tepkilerle karşılık vermektedirler.

Dale Camegie, Yirminci Yüzyıl İçin Mükemmeldi, Ancak Artık Yirmi Birinci Yüzyıldayız.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir