Davalarda Avukat Tutmak Zorunlu Mu ? | Soru Yeri

Davalarda Avukat Tutmak Zorunlu Mu ?

avukat

Kanunen avukat tutma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ülkemizdeki yargı anlayışında avukatla temsil zorunluluğu yok. Yani açacağınız bir davada veyahut tarafınıza açılan bir davada kendi başınıza hak iddiasında bulunabilir, savunma yapabilirsiniz fakat bu durum haklıyken haksız duruma düşmenize neden olabilecek derecede ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Maddi imkânlarınızın elverdiği ölçüde bir avukata danışmanızda fayda vardır. Sonuçta sıradan bir vatandaş olarak hukuka dair teorik bilgileri, kanunları ve işlerin uygulamada nasıl yürütüldüğünü bilmeniz oldukça zor. Şayet maddi imkânlarınız kısıtlı ise avukat tutacak param yok diye üzülmeyin. Bulunduğunuz ildeki barodan, adli yardım kapsamı altında avukat talebinde bulunabilirsiniz. Bazı durumlarda ise sizin talebinize gerek kalmaksızın baro tarafından atanan avukat sizin temsilciniz olacaktır. Atanacak avukat için vekâlet ücreti ödemeniz gibi bir durum söz konusu değildir. Adli yardım kapsamında atanan avukatların ücreti baro tarafından karşılanmaktadır.

Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey ise atanacak olan avukatın davaya gereken özeni gösterip göstermediğini, davayı olması gerektiği gibi takip edip etmediğini kontrol etmek olmalıdır. Memnun olmadığınız takdirde baronun atadığı avukatı azledebileceğinizi, kendinizin bir başka avukattan yardım alabileceğini unutmayınız.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir