Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir ? Tedavisi Var Mıdır ? | Soru Yeri

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir ? Tedavisi Var Mıdır ?

bruksizm

Hastaların ne yaptıklarının farkında olmadığı diş gıcırdatma (bruksizm), çenenin sıkılması ve dişlerin gıcırdatılması yoluyla oluşmaktadır. Aynı odayı paylaşanların rahatsızlık hissettiği diş gıcırdatma (bruksizm) nedir ve tedavi edilebilir mi?

Diş gıcırdatma olayının ana sebeplerinden biri strestir. Bruksizmin ortaya çıkış nedeni ve şiddetini belirleyen stres, aşırı gergin, titiz ve heyecanlı bireylerin rastladıkları bir durumdur. Bunun yanı sıra malokluzyon diye tabir edilen dişlerin dizilmesinde ve sıralanmasındaki bozukluklar da bruksizme yol açabilir.

Diş Gıcırdatma Kimlerde Görülür?

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülebilen diş gıcırdatma, özellikle çocukların süt dişleri döküp yenilerini çıkarırken, uykularında yaptıkları bir şeydir. Çocukların kalıcı dişleri çıktığında bruksizm de kendiliğinden sona erer.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavi Edilebilir mi?

Ana sebebin stres olması öncelikle bruksizm yaşayan kişinin stresten arınması gerektiğini gösterir. Diş ve çenede meydana gelebilecek zararı engellemek ve çekilen acının ortadan kalkmasını sağlamak için bruksizm tedavisi yapılabilmektedir. Genellikle uyku anında meydana gelen diş gıcırdatması için, dişlerin ve çene yapısının korunması için, diş hekimleri tarafından silikon plaklar önerilmektedir. Yatmadan önce yerleştirilen silikon plaklar dişlerin birbirine temasını engellemekte ve böylece bruksizm tedavisinde kullanılan en mühim araç olmaktadır.

Bunun yanı sıra, bruksizm yaşayan kişilere, stres ile ilgili terapi alması, rahat uyumayı sağlayan etkinlikler, kas gevşeticiler önerilmektedir. Diş sağlığı ile ilgili yanlış yapılmış tedavilerin yeniletilmesi, eksik dişlerin çeşitli yöntemler ile tamamlatılması sağlanmalıdır. Stressiz bir hayat sürmek diş gıcırdatmasına yönelik en kabul edilen, etkili çözümdür. Bunun için diş hekiminizin yanı sıra eş güdümlü olarak psikolojik destek alabileceğiniz bir uzmana da başvurmalısınız. Bu diş hekiminizin de işini kolaylaştıracak ve sizin probleminizin çözümünü de hızlandıracaktır.

Diş Gıcırdatması Tedavi Edilmez ise Ne Olur?

Normal yemek yeme faaliyetlerinde dişlere uygulanan basınçtan daha şiddetli bir basınç içeren bruksizm tedavi edilmez ise; dişlerin gevşemesine, çene ekleminin zarar görmesine, gittikçe aşınan diş yüzeylerine neden olabilir. Diş gıcırdatmasının tedavisiz kalması sonucunda ilerleyen günlerde çenenin kitlenmesi veya ağzın açılmaması gibi daha büyük problemler meydana gelebilir.

 

 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir