Doğal Yollarla Nasıl Sigara Bırakılır ? | Soru Yeri

Doğal Yollarla Nasıl Sigara Bırakılır ?

sigarabirakma

Son 50 yılda sigara üzerine yapılan reklamlar yasaklansa da sigara satışı alenen gerçekleşmese de sigara içen kişi sayısı yıllar geçtikçe artıyor. Aslında bu bağımlılığı kitlesel anlamda yasaklamak dışında bitirecek etkin bir çözüm yok ancak bu da insan haklarına aykırı bir durum olduğundan dolayı ülkeler halkları için bu tür girişimlerde bulunamıyorlar. Peki bu noktada biz sigarayı bırakmak adına nasıl bireysel bir çaba içerisine girebiliriz ?

Sigara yüksek bağımlılık yapan etken maddelerden dolayı başlandığı takdirde bırakması gerçekten zor bir bağımlılık aracıdır. Medikal desteğin zaman zaman bireyler üzerinde etkili olmasına rağmen yine bireysel farklılıklardan mütevellit bu yöntemin her zaman işe yaramadığını da görüyoruz. Bu noktada kişisel deneyimlerden yola çıkalım. İki sene ağzına sigara sürmemiş olan ben kendi yöntemlerimle sizle paylaşmak istiyorum. Kişilere göre farklılık gösterse de inatçı ve dayanıklı bir bünyeye sahipseniz benim yöntemim işinize yarayacaktır.

İlk Dönem Evresi;

– İlk önce elinizdekini atın.

Sigarayı bırakmak çok ciddi bir karardır ve bu anlamda aldığınız kararı destekleyici eylemde bulunmalısınız. O an o kararı aldıysanız ilk işiniz yanan sigarayı atmak ve varsa kalan paketi çöpe atmak yada içen bir arkadaşınıza vermek olsun. İçen bir arkadaşınıza vermeniz ona biraz ayıp olsa da özbenliğinizi güçlü kılmak adına yapılacak en doğru tercih olacaktır.

– Sigara içilen ortamlardan uzaklaşmayın.

Genelde tam tersi söylenir ancak sigarayı bıraktığınız ilk evrelerde vücudunuz yoğun bir nikotin ihtiyacı duyacak ve siz de buna direnmekte zorluk çekeceksiniz. Hatta asabi ve kırıcı olmanız da mümkün. Tecrübeyle sabittir. ;) Bu yüzden mümkün olduğunca sigara içilen ortamlarda bulunun. Hem kısa süreli nikotin ihtiyacınızı karşılayın, hem de iradenizi zorlayın. Çünkü iradeyi zorlamadan sigarayı doğal yollarla bırakmak maalesef mümkün değil. Kendinizi bu anlamda güçlü hissetmek özgüveninizi artıracak ve kararınızın arkasında daha sağlam durmanızı sağlayacaktır.

Son Dönem Evresi;

– Sıvı tüketimini artırın.

İlk 15 – 20 günlük süre geçtikten sonra sigaranın size verdiği hazzı unutacak ve artık yemeklerden aldığınız lezzet oranı da artacaktır. Yalnız şunu unutmamak gerekiyor. Sigarayı bırakmak yiyecek tüketimini oldukça artırmaktadır ve bir nevi bu durum durdurulamaz bir döngü gibidir. Bu yüzden bu ihtiyacınızı sıvı tüketimi yaparak karşılayın ve olası ani kilo artışı durumlarından korunun.

– Kendinizi güdüleyin ve sürekli sigarayı bıraktığınızdan dolayı kendinize sağladığınız olumlu yönleri düşünün.

Sigarayı bıraktığınızda hayatınızda bir boşluk hissetmeniz doğaldır. Bu eyleminiz sizi ne kadar mutlu hissettirse de bir süre eksik de hissettirecektir. Bu yüzden kimsenin kolay kolay beceremediği bir eylemi yaptığınızı sürekli kendinize hatırlatın. Aylık 300 TL civarı olan harcamalarınızın bittiğini ve bununla hayata değer katacak yeni şeyler yapabileceğinizi düşünün. Düzenli spora başlayıp kendinizi çok daha iyi hissedebilirisiniz.

Sonuç olarak tecrübeyle sabittir ki 1 ay içerisinde sigaranın tadını unutacak ve artık iğrenmeye başlayacaksınız. 1 yıla yakın bir süre içerisinde ciğerleriniz normale dönecek ve kendinizi daha dinç ve pozitif hissedebileceksiniz. Sigarayı bırakma öğretisinin temel prensibi direnmektir. Diren irade !

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?
Bir Cevap
  1. evde yazar 44 sene ago

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir