Düdük Nasıl Yapılır ? | Soru Yeri

Düdük Nasıl Yapılır ?

Genellikle spor turnuvalarında rastladığımız düdük sesi, hakemler tarafından çalınır. Düdük sesi bir uyarı bir işaret olarak nitelendirilebilmektedir.

Düdük, üç ana parçanın birleşmesinden meydana gelmektedir. Düdüğü meydana getiren en önemli şey içerisindeki havadır. Havanın ses oluşturabilmesini sağlamak için ise düdüğün içerisinde minik bir top bulunmaktadır. Son parça ise ağızlık kısmında bulunan oyuktur.  Hakem düdüğü  nasıl yapılır merak edenler için kısaca bilgi verelim.

Düdük Yapımı

Düdük güçlü ses titreşimi verebilmesi için kullanılan ham madde pirinçtir. Pirinçler basınç verilerek fare kulağına adı verilen şekillerde kalıplandırılır. Bu parçalar düdüğün üst kısmını oluşturur. Düdüğün fiziksel yapısı dudakların düdüğü kavramasına el verişli olarak tasarlanmıştır.

Düdüğün alt kısmı ise iki aşamadan oluşur. Alt kısmı oluşturan parçalar kesilir ve bu parçalar yuvarlanır. Sonra alt ve üst parçalar birleştirilir. Düdüğün boş kısımları kapatılır. Düdükler ateşten geçirilir ve sertleşmesi sağlanır. Daha sonra parlama işlemi için küçük top kazanlarına atılır.

Son olarak içerisine küçük sentetik toplar yerleştirilir. Böylece düdük elde edilir.

Bu enteresan bilgi hoşunuza gittiyse sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.
Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir