E-Spor Nedir ? Nasıl Yapılır ? | Soru Yeri

E-Spor Nedir ? Nasıl Yapılır ?

espor

Hem çeviklik hem de yoğun konsantrasyon isteyen oyunların birçoğunda aynı zamanda zihinsel yaratıcılık da beklenir. İşte bu türden oyunların profesyonel şekilde oynanması ve turnuvaların düzenlenmiş versiyonu da elektronik spor ya da e-spor oluyor.

Kulağa ilk seferde oldukça gülünç gelebilir ancak dünya üzerinde bir çok oyunun oyuncuları bu spor sayesinde geçimlerini kazanmanın yanında oldukça iyi paralar kazanabilir. Counter Strike, League of Legends, Age of Empires gibi global çapta milyonlarca oyuncuya sahip oyunlarla Microsoft, Kaspersky, Intel gibi bilgisayar dünyasının kodamanlarının ortak girişimleri sonucu hazırlanan E-Spor organizasyonları sayesinde dünyanın en iyi oyuncuları oldukça ciddi meblağlardaki para ödüllerini kazanmak için kıyasıya kapışıyorlar.

E-Spor Nasıl Yapılır ?

Bunu yapabilmek için diğer spor dallarında olduğu gibi amatör olarak başlamak ilk önemli nokta. İlk önce bölgesel, sonra ulusal ve nihayet global turnuvalarda kendinizi ispatlarsınız siz de artık bir e-sporcusunuz demektir. Tabii ki bu aşamaların tamamında başarılı olup sıyrılmak da her babayiğidin harcı değil.

Öncelikle kas koordinasyonlarınızın yerinde, konsantrasyonunuzun üst düzeyde ve aynı zamanda oyun bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor. Farklı durumlara gebe oyunlar için strateji üretmek ve ona sadık kalarak uygulamak da iyi bir e-spor oyuncusu olmanın şartlarından biri.

Ülkemizde Beşiktaş League of Legends oyununun ünlü takımlarından olan Aces High takımını bünyesine katarak Türkiye’nin ilk e-spor takımını kuran kulüp olarak bu anlamda da bir ilki başardı.

Ne dersiniz, yakın bir zamanda diğer kulüpler de bu kervana katılır mı ?

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir