Elektronik Sigara ile Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü ? | Soru Yeri

Elektronik Sigara ile Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü ?

elektronik-sigara

Sigarayı bırakmak isteyen herkesin kafasındaki sorulardan biri elektronik sigara ile sigara bırakılabilir mi oluyor.

Kişisel iradenin yada nikotin bantlarının işe yaramadığı aşamada denenen elektronik sigaralar yabancı kaynaklı araştırmalara göre sigarayı bıraktırma noktasında nikotin bantlarından çok daha etkili. Sigara kullanan 657 kişi arasında yapılan testte bir grup elektronik sigara kullanırken diğer grup nikotin bandı kullandı. Elde edilen veride elektronik sigara kullananların %8’ine yakını sigarayı bırakırken nikotin bandında bu oran %6’da kaldı.

Bununla beraber yerli kaynaklı araştırmalarda ise elektronik sigaranın bağımlılığı azalttığı konusunda bir bulgunun olmadığı ve bu pazarın kontrol altına alınması gerektiği söyleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın üzerinde yaptırım uygulamayadığı bu sektör yasal anlamda oluşan bu boşluk devletin bu pastadan yeteri kadar pay alamamasını beraberinde getiriyor.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda Türkiye’nin en köklü forumlarından Donanımhaber’de elektronik sigara yorumları genelde olumlu anlamda yer alıyor. Kaliteli marka ve aromatik likit sıvı kullananlar bulundukları durumdan oldukça memnun gözüküyorlar.

İşin bir de şu boyutu var. Hala nikotinin akciğer kanseri yapan etken madde olduğu ispatlanmadığı için sigaranın sağlığa olan zararlarının başka etken maddeler olduğu düşünülüyor. Eğer durum böyleyse elektronik sigara hem bağımlılığı bitirebilir hem de sağlık yönünden herhangi bir sorun teşkil etmez.

İşin özü elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma üzerindeki etkisi sanırım kişiden kişiye değişiyor. Kişinin bu yönde bir çabası ve eğilimi varsa elektronik sigara işi kolaylaştırırken çok hevesli olmayanlar için sadece deneme aşamasında kalıyor iş.

Şunu da belirtmek lazım yıllarca sigara içip dünyanın parası bayıldıysanız bu merete 1 aylık sigara paranızla elektronik sigaranın bütün ekipmanlarını alabilirsiniz. 1 ay elektronik sigara kullanıp siz de bıraktığı etkiye göre isterseniz sigaraya tekrar başlayın yada hayatınızdan tamamen çıkarın. En basit ve kesin çözüm denemekten geçiyor.

Dipnot: Bu yazı hiçbir şekilde ürün tavsiyesi içermez. İnsanların deneyimleri ve haberler üzerinden çıkarım yapılmıştır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir