Ellerimizi Neden Sabunlarız ? | Soru Yeri

Ellerimizi Neden Sabunlarız ?

sabun

Ellerimizi neden sabunla yıkadığımıza herhangi bir cevap aradığınızda aklınıza ilk gelen sonuç muhakkak mikroplardan arınmak için kullanıldığıdır. Fakat ellerimizi sabunla yıkamamızın altında yer alan temel neden bu değildir. Mutlaka ilkokul yıllarında yapılan testlerde ya da kendi hayatınızda edindiğiniz tecrübelerden de öğrenmişsinizdir ki su ile yağ birbirine asla karışmaz bir madde yapısıdır.

İçerisinde ki bulunan molekülleri sayesinde ikisi birbirini iter ve birbirine karışmazlar. Elinizi sadece su ile yıkadığınızda da su avcunuzun içerisinde ki yağ tabakası ile karşı karşıya gelir. E, normal şartlarda birbirine karışmayan bu iki madde elinizin içerisinde olduğunda da doğal olarak birbirine karışmaz ve elleriniz yeteri hijyen seviyesini sağlamaz. Fakat bir sabun ile birlikte yıkadığınızda sabun içerisinde ki yapılar ile elinizin yağdan ayrışmasını sağlar bu nedenle de elinizdeki kirlerin su ile birlikte temizlenerek atımını sağlar. İlk olarak sabun örneklerini aradığımızda bundan 4000 yıl öncesine kadar gidebiliyor ve birçok eski medeniyetin sabun üretimi yaparak bunları kullandığını görebiliyoruz.

Sabunun has vatanı olarak ise Roma bilinir. Roma zamanında diğer ülkelere göre çok daha kaliteli sabunlar meydana getirmiştir. Bugün ki kullandığımız sıvı ya da katı sabunlar ise içerisine mikrop öldürücü bazı maddeler ve kokular serpiştirildiği için çoğu insan bu sabunları aslında mikroplardan korunmak için kullandığımızı düşünür. Fakat asıl amaç elimizi kirden tam olarak arındırabilmekten geçmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir