Ensede Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ? | Soru Yeri

Ensede Sivilce Neden Çıkar ? Nasıl Geçer ?

Vücudumuzun birçok bölgesinde sivilce görebiliriz. Bu sivilceler bazen kalıcı olarak yerleşirler ki, bu çok tehlikeli bir durumdur ve acil olarak bir doktora başvurulması gerekir. Bazıları da ergenlik dönemine ait olup ergenlik dönemi sonrası kaybolur. Bazı sivilcelerse yetişkinlik döneminde ortaya çıkar ve zamanla kaybolur.
Hemen her bölgemizde sivilce oluşumunun ilk nedeni kıl köklerinin iltihaplanmış olmasıdır. Hormonlarımıza göre vücuttaki yağlanma düzeni değişir ve fazla yağlanma sonucu gözeneklerimiz tıkanır, kıl köklerimiz iltihaplanmaya başlar. Aynı diğer bölgelerde olduğu gibi ensede sivilce görülmesi de çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir.

Ensede Sivilce Neden Çıkar ?

Ensede sivilce çıkmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler pratik tedavi yöntemleriyle aşılabilir ve bölgedeki sivilcenin yok edilmesi sağlanabilir lakin bazı nedenler de vardır ki bunlar tehlikeli olup mutlaka doktor müdahalesi gerektirir.
Ensenizde sivilce çıktıysa hemen panik yapmanıza gerek yok. Aşağıda sıralayacağımız maddeler ensede sivilce neden çıkar sorusundan bahsedecek. Eğer ensenizde normalin çok üstünde ve canınızı acıtan sivilceler yer alıyorsa, sürekli ağrı, sızı, yanma hissediyorsanız ve boynunuzu rahat kullanamayıp, uykusuz kalıyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız.

  • Nasıl ki her sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkıyorsanız, düzenli olarak ensenizi de yıkamalısınız. Ense çok çabuk kir toplayan, toz tutan, bakteri oluşumuna müsait ve aşırı terleyen bir bölgedir. Bu sebepten ensenizde sivilce ortaya çıkabilir.
  • Ensenizde çıkan sivilceler kadınlarda yumurtalıklarda bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Bunun için ensenizde sivilce çıktıysa ve bu sivilceler sürekli kendini tekrarlıyor ve geçmiyorsa doktora gitmelisiniz. Kan testi ve USG çekimleriyle yumurtalıklarınızda bir problem varsa bunu öğrenebilirsiniz.
  • Adet dönemine denk gelen sivilceler de vardır. Eğer ensenizde sadece adet döneminde sivilce çıkıyorsa bu hormonsal bir durumdur. Eğer bu dönemde çıkan sivilceler sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.
  • Aşırı strese bağlı sebeplerden de ensede sivilce çıkması görülebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru davranış stresten uzak kalmaya çalışmaktır.
  • Beslenmenize dikkat etmiyorsanız ve sürekli yağlı baharatlı yiyecekler tüketiyor, zararlı içecek alımında bunuyorsanız ensenizde sivilce çıkabilir.
  • Spor yapmayan kişilerin kan akışları normalden yavaştır. Bünyemiz hareketlenmeli ki kan akışı sağlanmalı. Eğer bir spor merkezine gidemiyorsanız, en az otuz dakika kendinize hareket etme payı tanıyın.
  • Kullanmış olduğunuz duş jeli, şampuan ve sabuna da çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ürünlerin kaliteli olmaması sonucu ensenizde sivilce görülebilir.
Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir