Eski İnsanlar Nasıl Traş Oluyorlardı ? | Soru Yeri

Eski İnsanlar Nasıl Traş Oluyorlardı ?

tras

Alp dağlarında şans eseri buzlaşmış bir ceset bulunmuştu. Bu ceset ortalama olarak 5,200 yaşındaydı ama hala bozulmamıştı. Asıl konu ise elbette neden bu cesedin bozulup bozulmaması değil, yüzünün traşlı olmasıdır. Bir düşünün bundan yüzyıllar önce çıkan bir ceset dahi sinekkaydıya çok yakın denecek bir biçimde tıraş olmuştur. İlk insanlardan bu yana başlayan erkeklerin traş macerası sürekli devam etmiştir.

Bunu arkeologların ele geçirmiş olduğu kalıntılardan da anlayabilmemiz mümkündür. Birçoğu köpek balığı dişleri ya da çakıl taşları gibi aletleri barındıkları yerlerde tıraş olabilmeleri için tutuyorlardır. İlk insanların tıraş olmasında ki asıl amaç ise sakalın çok fazla kesilmediğinde hareket kabiliyetini azaltabiliyor olmasından kaynaklanıyordu. Mısırlılar ise tıraş olurken altın ve gümüş gibi değerli madenleri kullanmışlardır. Roma’da ise tıraş olabilmek bir özgürlüğün sembolüdür. Sadece özgür roma halkı mensupları tıraş olabiliyordu.
Gelişen yöntemler ile birlikte erkekler daha iyi tıraş olsalarda kansız ve sıkıntısız tıraş devri neredeyse 20. Yüzyıla kadar sürdü.

20.YY yakınlarında King Camp Gillette (jilet) ilk çift taraflı tıraş bıçağını icat eden mucit oldu. İlk zamanlarda bu tıraş bıçakları satmayacak gibi görünse de savaşın başlaması ile birlikte askeriye yüklü miktarda bir sipariş verdi. Böylece Gilette yani jilet de en büyük markalardan biri hali geldi. Bugün halan dahi günümüzde tıraş bıçağı piyasasının %66’lık payına gilletehakimdir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir