Eşyalardan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ? | Soru Yeri

Eşyalardan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Hanımların, genç kızların ve onlara özenen küçük kız çocuklarının tırnaklarında görülen cıvıl cıvıl, kıyafetlerine uygun renkteki ojeler asetonla silinerek kolayca çıkmaktadır.

Tırnak boyamak kolay olsa da kumaş, halı ya da farklı eşyalardan oje lekesinin çıkarılması zordur. Tırnaklardaki ojelerin asetonla temizlenebiliyorsa, kumaş ve halılardaki lekeler de temizlenebilir. Ancak, oje çıkarıcılar güçlü bileşikler olduğundan kumaşları yıpratma olasılığı yüksektir. Bu sebeple kullanmadan önce temizlenecek kumaşın görünmeyen bir kısmında test edilmelidir.

Beyaz temiz bir beze ya da kâğıt havluya dökülen aseton oje lekesinin üzerine bastırılmalı ancak hemen öncesinde alt kısmına bir kâğıt mendil koyulmalıdır. Oje emildikçe asetonlu bez değiştirilerek işlem tekrarlanmalıdır. Leke kumaşın arka kısmına geçmişse aynı işlem o tarafa da uygulanmalıdır.

Tam sonuç alabilmek için eşyanın kullanma talimatında belirtilen koşullarda yıkanmalıdır. Leke tam çıkmamışsa, kumaşınız beyaz ise ve ağartıcı kullanmaya uygunsa çamaşır suyu benzeri bir ağartıcı kullanılmalıdır. Yine de oje lekesi çıkmadıysa çözüm kuru temizlemede aranmalıdır.

Oje lekesi halı üzerindeyse kuruması beklenmeli hatta üzerine bir poşet içinde buz koyarak leke dondurulmalı ve oje halıya zarar vermeden, dikkatle kazınmalıdır. Kalan lekeli kısım pamuğa, beze ya da kâğıt mendile damlatılan asetonla, üzerine bastırmak yoluyla temizlenmeye çalışılmalıdır. İşlem gerekirse birkaç kez tekrarlanmalıdır. Uzun tüylü halılarda kolay kurtarılamayacak lekeler mevcutsa tüyler bir makasla kesilmelidir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir