Etkili Gülümseme Nasıl Olur ? | Soru Yeri

Etkili Gülümseme Nasıl Olur ?

gulumseme

Dale Camegie’nin 1936’da kaleme aldığı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı’ndaki altı şarttan biri GÜLÜMSEYİN idi! Bildirileri, kâğıt üstünde kalem kaydıran ya da mikrofona ağız dayayan neredeyse tüm iletişim gurularınca her on yılda bir hatırlatılmıştır. Ancak yeni binyıl dönemecinde gülümsemenin insan ilişkilerindeki bu son derece önemli rolünü bir kez daha incelememizin tam vaktidir. Dale’in vecizelerinin derinlerine daldıkça, 1936 model şipşak bir gülümsemenin her zaman işe yaramayacağını göreceksiniz. Özellikle de bu son günlerde.

Günümüzün karmaşık yapılı insan topluluğunda eski moda anlık bir gülümsemenin pek fazla etkisi yoktur. Dünya liderlerine bir göz atın, arabulucuları ve firma devlerini inceleyin. Aralarında sırıtan bir şakşakçıya rastlayamazsınız. Gülümsemeleri daha kuvvetli olsun ve tüm dünya da onlarla birlikte gülsün diye hayatın her kesiminden seçilen kilit insanlar, bu kişilerin gülümsemelerini zenginleştirmek için gayret sarf ederler.

Araştırmacılar onlarca farklı gülümseme şekli tespit etmişlerdir. Bu gülümsemeler, yalanı ortaya çıkmış bir palavracının gergin bir kayışa benzeyen gülümsemesinden, gıdıklanan bir çocuğun yumuşak, kıkır kıkır gülümsemesine kadar uzanan bir sırayı takip eder. Bazı gülümsemeler sıcak, bazılarıysa buz gibidir. Gerçek ya da sahte gülümsemeler vardır. (Bu gülümsemelerin hepsini “Seni gideceğin yere bırakmaktan zevk duyarım” diyen arkadaşlarınızın ya da başkanlık seçimlerinde şehrinizi ziyaret ederek “Burada olmaktan çok mutluyum, oh… oh…” diyen adayların yüzlerinde gayet güzel göreceksiniz.)

Çok başarılı olan insanlar gülümsemelerinin en önemli silahlardan biri olduğunu bilirler, bu yüzden en güçlü etkiyi elde etmek için gülümsemelerini ince ayardan geçirirler. Ufacık görünen ama bir o denli etkileyici olan gülümsemelerini kullanan bu başarılı insanlar kendileri için her kapıyı kolayca açarlar.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir