Faşizm Nasıl Ortaya Çıktı? | Soru Yeri

Faşizm Nasıl Ortaya Çıktı?

fasizm

Faşizm, tarihsel diyalektik içinde değişen ve değiştiren misyona sahip bir ideolojidir. Kavram İtalya’da Benito Mussolini önderliğindeki hareketten doğmuştur. Faşist Mücadele Birlikleri İttifakı adı altında harekete geçen İtalyan işçi, köylü ve burjuva birlikleri bir ulusal ideal etrafında birleşerek faşizmi ortaya çıkarmışlardır. Bu hareketin ilerleyen yıllarda adı Ulusal Faşist Parti olacak, başkanı Mussolini de dünya savaşının en önemli figürleri arasında yer alacaktır.

Faşizm ortaya çıktığı ülkeyi de aşan bir kavramdır. İfade ettiği ideoloji Almanya’nın Hitler Nazizmi, Franko Rejimi ve kapsamlı teoriler, ekonomi yönetimleri bütününü anlatır. Bu yüzden kavramı İtalya ile özdeşleştirmemek daha doğru olacaktır. Eric Hobsbawm’ın tarif ettiği gibi Mussolini “Aşırılıklar Çağı” içinde bir oyuncudan başka bir şey değildir. Ortadaki ideoloji ise dünyayı kasıp kavuran bir yapıdadır.

Ünlü Rus aktivist ve teorisyen Dimitrov faşizm üzerine yazdığı ve dünya literatüründeki en önemli kaynaklar arasına giren kitabında faşizmi, kapitalizmin zor yoluyla hakim olması olarak tarif eder. Değişen ve değiştiren özellikleriyle faşizm, ortaya çıkışından çok farklı biçimlerde tarih sahnesinde canlı bir varlık olarak bulunmaktadır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir