Fermente Sucuk – Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir ? | Soru Yeri

Fermente Sucuk – Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir ?

sucukfarklari

Devletin özellikle son yıllarda hazır gıda sektörünün üstüne çökmesiyle yiyecek ve içeceklerdeki açıklamalar daha belirgin oldu. Ambalajların üstleri de bilmediğimiz yeni kavramlarla doldu. Fermente, ısıl işlem gibi…

%20 dana, %50 tavuk, %30 hindi dönemlerini geride bıraktık ve biraz olsun güvenerek tüketiyoruz ancak hala tam olarak biliyor muyuz ? Yani fermente sucuk mu iyidir ısıl işlem sucuk mu iyidir ? Aslında pahalı olan iyidir deyip kolay bir çıkarım yapmak da mümkün ama neyin ne olduğunu anlamak da önem arz ediyor.

Fermente Sucuk Nedir ?

Kıyma haline getirilen etin çeşitli baharatlarla harmanlanarak doğal (bağırsak) ya da yapay kılıflara konarak olgunlaştırmaya bırakılması ve doğal zaman akışında olgunlaştırılmasıyla elde edilen sucuk çeşididir. Adı cafcaflı olsa da çocukken yemelere doyamadığımız hilesiz kasap sucuğunun ta kendisidir aslında. Halen daha tüm kasap sucukları hazırlanır ve güneşin altında kurutularak satışa sunulur. Bu fermente sucuktur. Büyük üreticiler ise daha büyük entegre tesislerde bu işlemi kapalı kapılar ardında yaparlar.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Nedir ?

Üretim aşaması fermente sucuk gibidir ancak olgunlaşma sürecinde doğal zaman akışına bırakılmaz, nem miktarı üretici tarafından düşürülür ve tüketiciye hazır hale getirilir. Bekleme süresi fermenteye göre daha kısa olduğu için biraz daha ucuzdur.

Fermente Sucuk Mu ? Isıl İşlem Görmüş Sucuk Mu ?

Yapılan testler iki ürünün arasında lezzet ve koku farkının bulunmadığını söylese de eğer iyi bir et tüketiciyseniz fermente sucuğun lezzet olarak önde olduğunu görürsünüz. Ancak işin garip yanı üretici firmalar için ısıl işlem görmüş sucuklar daha zahmetsiz olduğundan dolayı fiyatları daha düşük ve insanlar bu yüzden daha çok ısıl işlem görmüş sucuklar tüketiyorlar.

Evet fermente daha iyi ancak milletçe ucuz olduğu için ısıl işlem görmüş tüketiyoruz. Devlet ayırım yapma konusunda firmalara baskı yapsa da firmaların fiyat ve pazarlama politikası yine tüketiciyi istedikleri ürüne yöneltmesine neden oluyor.

Umarım bu konuda sizi bilgilendirmişizdir, daha çok kişinin öğrenmesi için yazımızı sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayınız.
Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir