Formaldehit Nedir ? Kullanım Alanları Nereleridir ? | Soru Yeri

Formaldehit Nedir ? Kullanım Alanları Nereleridir ?

formaldehit

Ch2O formülüne sahip olan ve günümüzde birçok alanda kullanılan bu renksiz bileşen hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakla birlikte geniş bir kullanım alanına sahip olmasından mütevellit akıllarda birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor.

Benim formaldehit konusunu kafaya takmamın sebebi ise şundandır. Bazı ilaçların içinde koruyucu madde olarak bulunan bu kimyasal aynı zamanda yurt dışında açık tabut cenazelerde cesedin bozulmasını önlemek için de cenaze levazımatçıları tarafından kullanılmaktadır. Biraz araştırma yaptıktan sonra bu ürünün birçok farklı formu şampuandan diş macununa, birçok mobilya ürününden günlük kullandığımız birçok üründe yer aldığını öğrenmiş oldum. Hastanelerin o meşhur kesif kokusunun baş mimarı formaldehite direkt maruz kalındığında zehirlenme, kusma, baş ağrısı, deri tahrişi ve dökülmesi gibi etkiler görünmekle birlikte uzun süre maruz kalındığında ise kanserojen etkiye sahip olduğunu da bilmek gerekiyor.

Aslında o kadar sentetik bir dünyada yaşarken bu gibi maddelere takılmak ne kadar mantıklı bilemiyorum ancak kendimizi olabildiğince korumanın da zararlı olmadığını düşünüyorum. Aldığınız her ürünün içeriğini incelerken oldukça dikkat edin ve mecbur kalmadıkça bu ürünü yakınınıza yaklaştırmayın derim.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir