Franchise (Bayilik) İş Nasıl Kurulur ? | Soru Yeri

Franchise (Bayilik) İş Nasıl Kurulur ?

bayilik

İngilizce’de birden fazla anlamı bulunan franchise kelimesi Türkiye’de genel olarak bayilik anlamında kullanılmaktadır. Bayilik ise herhangi bir marka, kurum ve kuruluşun isim hakkını belirli bir zaman aralığı kiralamak suretiyle onun ürünlerinin satışını yapma işlemidir.

Bayilik konusunda hangi sektörde iş yapacağınızın yanında hangi lokasyonda da iş yapacağınızın önemi oldukça fazladır. Örneklemek gerekirse ülkemizde franchise sistemi genelde hızlı ve hazır tüketim malları üzerine konuşlanmıştır. Kafamızı çevirdiğimiz her noktada bir bardakta mısır, bir çiğköfteci, bir tatlıcı veya bir fast food dükkanı görüyoruz. Bunlar farklı markalar ve farklı hizmet alanları da olsa çıkış noktasında bu girişimler için çok da büyük risk analizleri yapılmadığını fark edebilirsiniz. Zira A kişisi X firmasından bayilik alıp Q Çiğ Köfteleri adında bir dükkan açıyor. Parası olan B kişisi bu girişimden etkileniyor ve A kişisinin dükkanının hemen biraz ilerisine Y Firmasından bayilik aldığı Z Çiğ Köfteleri dükkanını açıyor. Sonuç; iki taraf için düşük kar marjı, giderlerin gelirlerden fazla olması ve iflas…

Şimdi soruya gelelim. Franchise (Bayilik) iş nasıl kurulur ? Gayet kolay kurulur. Bayilik sistemine açık bir tüketim ürününe göz dik, firmaya bir kısım nakit para çık, biraz da teminat gösterebilecek seviyede ol. Gerisi kolay zaten ancak asıl soru bence şu olmalı.

Franchise İş Olarak Ne Seçilmeli ?

Öncelikle işi seçmeden önce yaşadığınız yeri iyi etüd etmek zorundasınız. Her zaman kendinize şunu sorun. Bu şehrin ne eksiği var ? Bu şehire ne açsam tutar ? Bu şehir bunu kaldırabilir mi ?

Bu sorular daima cebinizde olsun. Farzedelim ki küçük bir kasabada yaşıyorsunuz. Bulunduğunuz şehirde ünlü bir tatlı markasının bayiliği mevcut. Sizin kasabanın diğer ucuna başka bir tatlı bayiliği almanız intihar olacaktır. Çünkü;

– Bir kasabanın günlük tatlı tüketimi ne kadar olabilir ?
– Yeni bir girişim olarak sağlam müşterileri olan sağlam bir markayla düşük bir hinterlandda mücadele edebilir misin ?
– Yapacağın reklamların ve tanıtımların karşılığını alabilecek misin ?

Kafamızda deli sorular. Eğer bir yerde talep belirli bir miktarsa ve hesaplanabilir seviyelerdeyse arz işlemini ne kadar janjanlı yaparsanız yapın sonuç bellidir. İki karpuz bir koltuğa sığmaz. Bunu yapmak bir AVM’nin içinde farklı markada iki çiğköftecinin olmasından farkı yoktur.

Hiç Denenmeyeni Denemek

Bayilik işi yapısı gereği risklidir. Bulunduğunuz lokasyonda yapacak her şeyin yapıldığını düşünüyor ve görüyorsanız yapılmayanı denemeniz belki de en hayırlı iştir. Bardakta mısır, Malezya mısırı olayı ilk çıktığında insanlar böyle bir şeyin varlığından habersizdi. Ama zamanla sevdiler ve artık spontane bir şekilde tercih ettikleri bir tüketim ürünü oluverdi.

Türk insanının düşünce yapısını tartarak bu şekilde bir bayilik sistemi deneyebilirsiniz. Belki de kendiniz oluşturabilirsiniz. Kafanızda opsiyon çoksa eğer bir anket şirketiyle anlaşıp fikirlerinizi insanların oylamasına müsaade edebilirsiniz.

Temel İhtiyaçları Unutmamak

Kabul edersiniz ki bu dünya var oldukça bitmeyecek iki sektör var. Gıda ve giyim. İnsanlar her daim korunaklı ve tok olmak zorunda hissediyor. Yaradılıştan beridir de bu böyle. Öyleyse riskli bir seçim yapacaksak da bunu eğlence sektöründe denemekten ziyade gıda ve giyimden yana denemekte fayda var. Mesela uç bir moda çizgisinde hareket eden bir markanın bayiliğini alabilirsiniz. Artık her şey o kadar çabuk tüketiliyor ki insanlar sürekli kenini marjinal olmak zorunda hissediyor. Kebab, döner, bardakta mısır, çiğköfte çokça bayiliği olan ürünler. Peki dünya lezzetlerinden birer adet sunulan Türk ağız yapısını ve kültürüne uygun bir marka yaratamaz mıyız ? Elbette yapabiliriz. Risk alınacaksa da temel ihtiyaçlar üzerinden alınmalı.

Sözümüze şimdilik burada virgül koyalım. Sizler de bu konuda düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir, beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir