Gelinlikler Neden Beyazdır ? | Soru Yeri

Gelinlikler Neden Beyazdır ?

gelinlik

Gelinliklerin rengini aslında genelde hep küçük yaştaki çocuklar sorgulamaktadırlar. Sahi sizce gelinliklerin renkleri neden beyazdır? Bu soruya herkesin alışılagelmiş klişeleşmiş bir cevabı vardır. Çünkü masumluğun ve temizliğin simgesidir. O halde erkekler neden düğünlerinde siyah damatlık giyerler? İşte bu soruyu sorabiliyor olmamız bu konunun altında başka bir şeyler daha da olduğunun habercisidir.

Roma’da ki kaynakların geneline göre kadınların birçoğu evlenirken gelinliklerini beyaz değil sarı renkten yaptırıyorlarmış. Birde gelinliğin olmazsa olmaz sembollerinden birisi peçe takmaktan geçiyormuş. Evli kadınlar peçe takarken bekarlar da bekar olduğunu damat adaylarına anlatmak için peçe takmazlarmış. Konumuza geri dönecek olursak, neredeyse hiçbir gelinliğin rengi beyaz değilmiş. Ortaçağ zamanında ise insanlar genliklerini yaparken genelde ne renk olduğuna dikkat etmemişler. Önemli olan gelinliğin renginin ne olduğu değil, kumaşının kalitesiymiş. Bu nedenle birçok farklı toplum gelinliği en kaliteli kumaşlarından yapmış ve renk ayrımı yapmamaya başlamış. Beyaz gelinlik ise 16.YY’da meydana çıkmış kraliyet ailesi gelinleri gelinlik olarak adetten gri ve kurşun rengine yakın gelinlikler giyerlermiş. Kraliçe Viktorya ise beyaz gelinlik giymek istemiş ve bu konuda tam ısrarını sürdürmüş.

Durumun üzerine kapatmak için ve kraliyet ailesi bireylerinin aralarınında açılmaması için Fransız şairlerden yardım alınmıştır. Şairler ve Fransız yazarlarda beyazın masumiyet rengi olduğunu öne sürmelerinin nedeni bundan öteye gelmektedir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir