Google Play'de Neden Herkes 1 Yıldız Veriyor ? | Soru Yeri

Google Play’de Neden Herkes 1 Yıldız Veriyor ?

googleplay

Android tabanlı cep telefonuna sahip olan kişilerin uygulamalarını güvenle indirebildiği platform Google Play son zamanlarda bir yıldız verme durumu ile uğraşıyor.

Kişilerin indirdikleri uygulamalarla ilgili oylama ve yorum yapma şansı olduğu platformu ne yazık ki Türk kullanıcılar suistimal ediyor. Özellikle küçük yaştaki kullanıcılar yorumum üstte gözüksün diye 1 verdim gibi yorumlarla uygulamalara kötü oy yağdırıyor.

Yabancı menşeili uygulama sahipleri bu duruma haklı olarak itiraz ederken Google’ın şimdilik bu durum için bir yaptırımı söz konusu değil. Bununla birlikte böyle giderse oylama ve yorum gibi özelliklerin Google Play Türkiye için deaktif edilmesine şaşırmamak gerek.

Play’de bir yıldız verenlerin çocukluğuna vermekle birlikte bir de hiçbir şeyi beğenmeyen Türk kullanıcılara da parantez açmak gerekiyor. Çoğu Türk kullanıcı 1 yıldız vermese bile kusursuz çalışan uygulamaların eften püften sebeplerle yıldızını düşürüyor. Bu yüzden bazı uygulamalar alanının en iyisi oldukları halde Türk kullanıcıların oyları yüzünden sıralamada geriye düşüyor ve daha fazla kitleyle ulaşma imkanını kaybediyor.

Yani biz Türkler gerçekten bir şeyleri sabote etme konusunda çok iyiyiz. Play’deki en çok indirilen uygulamalara baktığımızda da hiç Türk yapımı bir uygulamanın olmaması da bunun bir tezahürü mahiyetinde…

Bu minvalde herkese Google Play’de yaptığınız oylamaların herkes için belirleyici öneme sahip olduğunu ve oylama yaparken biraz gerçekçi ve ciddi olmanızı öneriyorum.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir