Gülümseme Şekli Neden Önemlidir ? | Soru Yeri

Gülümseme Şekli Neden Önemlidir ?

gulumse

Bob: “Kişiliğin tümüyle gelişmiş, soğukkanlı ve açıkgözlü bir şirket yöneticisi olmuşsun.”
“Ah, aslında değişen bir tek şey var” dedi.

“Nedir o?”
“Gülümsemem” dedi.
“Neyin neyin?” kuşkulanmıştım.

Onu duymadığımı zannederek “Gülümsemem” diye tekrarladı. “Görüyorsun işte” dedi, düşüncelere daldı, “Babam hastalandığında ve birkaç yıl içinde şirketin yönetimini devralmam gerektiğini öğrendiğimde beni yanma oturttu ve hayat değiştiren bir sohbet ettik. Sözlerini asla unutmam. Babam, ‘Missy, Tatlım, şu eski şarkıyı hatırlıyor musun?’: “Seni seviyorum tatlım ama ayakların çok büyük.” Kutu işinde gerçekten de başarılı olmak istiyorsan şu şarkıyı söylemelisin: “Seni seviyorum tatlım, ama gülümsemen çok süratli.”

“Daha sonra zamanı geldiğinde bana göstermek üzere sakladığı, araştırmanın birinden alıntı yapan bir makalenin bulunduğu sarı renkli bir gazete kâğıdı getirdi. Çalışan kadınlara yönelikti. Bu araştırma iş yaşantısında daha yavaş gülümseyen kadınların daha ikna edici olduklarından bahsediyordu.”

Missy konuşurken, Margaret Thatcher, Indira Gandhi, Golda Meir, Madeleine Albright gibi tarih yaratan ve diğer güçlü kadın örneklerini birer birer aklımdan geçirmeye başladım. Bu kadınların hiçbiri kısa süreli gülümsemeleriyle tanınmamışlardır.

Missy devam etti, “Bu çalışma sıcak, kocaman bir gülümsemenin ancak biraz yavaşlatıldığında bir mal varlığı olarak görülebileceğini söylüyordu çünkü yalnızca o zaman daha inandırıcı oluyormuş.” Missy, o zamandan beri müşterilerine ve iş ortaklarına bu büyük gülümsemesiyle yaklaştığını izah etti. Bir şekilde dudaklarını daha yavaş hareket etmeleri konusunda eğitmiş. Böylece gülümsemesinin daha samimi ve canlandırıcı gözükmesini sağlamış.

Hikayemizde de anlattığımız gibi, ufacık bir gülümseme ile hayatınızın tüm seyrini değiştirebilmek sizlerin elinizde, korkmayın saçın etrafa gülümsemelerinizi.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir