Günlük Lens Nasıl Kullanılır ? | Soru Yeri

Günlük Lens Nasıl Kullanılır ?

gunluklens

Sık sık kullanımı, fayda – zarar dengesi noktasında eleştirilen çokça polemik yaratan bir araç lens. Kalitesine ve kullanım süresine göre çeşitleri olan hatta denizde bile çıkarmanıza gerek olmayan modelleri olan lenslerden bugün aslında pek bilinmeyen olanı günlük lenslere değineceğiz.

Genelde gözlük takanların kullandığı günlük lensler bu kişiler tarafından eğlence ve sportif aktivitelerde sıklıkla kullanılır. Adıyla müsemma olduğunu pek söylemek mümkün değildir zira nasıl ki deodorantların üstünde 24 saat etkili yazsa bile etkisini belirli bir süreden sonra yitirdiği gibi günlük lens de ortalama 13 – 14 saatten sonra işlevini yavaş yavaş yitirmeye başlamaktadır.

Günlük lensler normal lenslere nazaran daha incedir ve takması biraz daha uğraştırıcıdır. Yine buna paralel çıkarırken de baya cebelleşmeniz gerekebilir. Özellikle sportif aktivitelerden sonra duş almadan kesinlikle çıkarmamanız tavsiye edilir. Tuz ve su kaybıyla birlikte göz bebeğine iyice kenetleşen lens gözünüzü kızartana kadar sizi uğraştırabilir.

Optiklerde genelde Ciba Vision Dailies marka günlük lens satılmaktadır. Raf ömrü uzun olduğundan dolayı stoklar pek eksilmemesine rağmen fiyatlar oldukça dalgalıdır. Birkaç farklı optikçiye sormanızı ve mümkünse pazarlık yapmanızı tavsiye ederim. Zira kutusunda 30 adet günlük lens olan bu ürün kimi yerlerde kutusu 50, bazı yerlerde de 80 TL’ye satılmaktadır. Ürün aynı ürün, verdiği hizmet de aynıyken fazla ödemek gereksiz.

Doktor kontrolüne başvurduktan sonra lens takmaya uygun gözleriniz varsa ürünü kullanabilirsiniz. Optisyenler göz numaralarınız farklıysa size iki kutu birden satmak isteyebilir. Eğer kullanım süreniz çok uzun değilse ve göz numaralarınız birbirine yakınsa iki kutu almanıza gerek yok diye düşünüyorum.

Mesela ben halı saha maçları için bu ürünü kullanıyorum ve yaklaşık 2 saat civarı gözümde kalıyor. Gözlerimin biri 2.25 biri 2.75 ve astigmat falan yok. Tek kutu 2.75 işimi görüyor.

Ürünün özel bir muhafaza özelliği yok. Oda ısısında saklayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta kesinlikle gölgede olması. Güneş gören ambalajdaki lensler içe doğru büzüşürken size takma anlamında zorluk çıkarabiliyor.

Günlük lens kullanımı ile ilgili sorularınız varsa bu yazı altına yorum yapabilirsiniz. Deneyimlerimizi karşılıklı paylaşabiliriz.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir