Hangi Akıllı Telefonu Almalıyım ? | Soru Yeri

Hangi Akıllı Telefonu Almalıyım ?

akillitelefon

Yaşadığımız hayatın her bir dönemine belirli bir teknolojik cihaz damgasını vuruyor. Mesela ben 88 doğumluyum ve çocukluğumdan bu yana elime teknolojik bir sürü ürün geçti. Game Boy, Tetris, Tamagotchi (Sanal Bebek), Cep Telefonları vs…

Bu noktadaki tüketim manyaklığımızın gerçekten bir alt – üst sınırı yok. İlk cep telefonları çıktığında ise orta okuldaydık ve herkesten garip garip telefonlar vardı. Her geçen sene telefonlar kendini geliştirdi ve biz de her sene telefonlarımızı yeniledik. Piksel piksel fotoğraf çeken küçücük ekranlı cep telefonlarından geldiğimiz noktayı bir düşünsenize… Gerçekten muazzam. Ancak…

Bu tür cihazların üreticileri ve pazarlamacıları halkaların son aşamalarına geldiler ve ufak tefek değişikliklerle ürünlerinin yenisi çıkmış gibi gösteriyor ve pazarlama halkasına sizi dahil ediyorlar. Gelinen teknolojik devinim süreci de sizi bu halkanın içine maalesef dahil ediyor.

İşte bu yüzden henüz akıllı telefon sahibi olmayanlarda şöyle bir soru ortaya çıkıyor ? Hangisini alacağım ulan ben ?

En pahalısını mı, en son modelini mi, en iyi fotoğraf çekeni mi, en hızlısını mı ? Bu deli soruların maalesef stabil bir cevabı yok çünkü üretici firmalar her yeni modelde yeni bir “en” bulmakta zorlanmıyorlar. Bu noktada kendinize şunu sormanız lazım. Benim hangisine ihtiyacım var ? Kendimden örnekleme yaparak sizi doğruya yönelteceğimi düşünüyorum.

Ben HTC Desire 500 adlı telefonu kullanıyorum. Tedarikçi firmalar için bu telefon orta segment olarak görülmektedir. Özellikleri ortalama bir akıllı telefon düzeyindedir ve akıllı telefonlarla yapacağınız her şeyi bu telefonla yapabilirsiniz. Ben bu telefonu alırken en pahalısını alacak gücüm de vardı ancak bu telefonu tercih ettim. Çünkü;

– Çok fotoğraf ve video meraklısı bir insan değilim. Bu model bu anlamda iş görüyor ancak çok yüksek kalitelere çıkamıyor.

– Görüntülü konuşma meraklısı değilim ve bu telefon da da böyle bir özellik yok.

– Tasarıma ve dayanıklılığa önem veririm ve bu telefon da var. Samsun Galaxy serisi telefon Dünya’nın en çok satılan akıllı telefonları olmalarına karşın en dayanıksız telefonları olarak da bilinirler. Çevrenizde kullanan birileri varsa mutlaka ekranı çizilmiş, kırılmış veya bu işlemlerden sonra bir kez değiştirmiştir.

– Farklılığı ve onunla gelen faydacılığı severim. HTC Blinkfeed özelliği sayesinde uygulama yüklemeden telefonun ana ekranında haberleri anında görüntülemek mümkün.

– Müzik dinlemeyi çok severim. HTC telefonlara Beats Audio özelliğiyle dinlediğiniz müziğin hakkını veren bir ses sistemi entegre edilmiş. Diğer telefonların birçoğunda yok.

– Onun dışında telefondan internete girerken çok hızlı olmasına gerek yok. Çok yavaş olmasın yeter. Çünkü telefonunuz ne kadar hızlı olursa olsun internetiniz yavaşsa en kral telefon gelse de yapabileceğiniz bir şey yok.

Bu anlamda akıllı telefon alırken eğer fotoğraf ve video özelliğini sıkça kullanacaksanız orta segment telefonlar kullanmanızı tavsiye etmem ancak onun dışında çoğunlukla Facebook’a, Twitter’a giren ve yer bildirimi yapan biriyseniz orta segment telefonlar sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Fiyat, performans ve dayanıklılık gibi unsurları almadan önce karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Her telefonun kendince avantajları ve dezavantajları var. Bunları da size kısaca belirteyim.

  • Samsung: Bu markanın ürettiği cihazlar yaygın olarak tercih edilse de dayanıklılık konusunda zayıftır.
  • HTC: Hem dayanıklı hem performans bakımından iyilerdir. Kendine has uygulamaları da mevcuttur ancak Android işletim sistemli telefonlarda pek sürüm yükseltmediği için kullanıcılarını mağdur edebilir.
  • Sony: Dayanıklıdır ve performansı iyidir. Güncelleme konusunda pek sıkıntı yaşatmaz ancak tasarımları oldukça kötüdür.
  • General Mobile: Piyasanın fiyat – performans skalasındaki en iyi telefonudur ancak ucuz etin tadı yavan olur hesabı şarj soketinde kronik problemleri bulunur. Bunun yanında herhangi biri bu telefonu kullanan birine sadece “=” mesajı yazarak telefonunu uzaktan manipüle edip kapattırabilir.
  • iPhone: Hız, performans ve dayanıklılık anlamında üst düzeyde olmasına rağmen Android’in açık kaynak olmasına karşılık veremediği anlar sıkça olur. Bu yüzden Android telefonlarda olan bir sürü uygulamayı iPhone sahipleri kullanamaz.

Piyasanın en çok satan markaları ile ilgili kişisel görüşlerim ve edindiğim bilgiler bu şekilde. Bu yüzden akıllı telefon almadan önce ilk olarak neye ihtiyacınızın olduğunu ve neleri daha çok kullanacağınızı belirlemeniz en doğru seçenek olaraktır.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir