Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz ? | Soru Yeri

Hıçkırıktan Nasıl Kurtuluruz ?

hickirik

Günlük hayatta nedenini tanımlayamadığımız bir vücut tepkimesidir hıçkırık. Bazen kısa süre içerisinde geçerken bazen dakikalarca ızdırıp olur. Diyaframın ani kasılması sonucu nefes borusunun ağzında tıkanan hava hıçkırığa yol açar.

Peki hıçkırıktan kurtulma yolları nelerdir ?

Çok sık karşılaşılan bir durum olduğundan hıçkırık için çözümler de oldukça bilindiktir aslında. Ama her zaman bu yöntemlerin işe yaradığını da söylemek mümkün değildir.

– Nefesinizi tutmak: Nefesi tutmak hıçkırığa sebep olan soluk borusunu da kısmen durdurma anlamına gelir. Böylece oradaki birikmiş hava da tutula nefesle beraber yok olur ve solunum hareketi normale döner.

– Su içmek: Hıçkırıktan kurtulmanın bir diğer yolu da su içmektir. Ancak burada suyu içerken nefesinizi tutmak önemlidir. Yoksa bir damacana su içseniz dahi hıçkırığınız geçmez. Eğer su içerken nefesinizi tutamıyorsanız dişlerinizin arasına kalem geçirerek bu işlemi yapabilirsiniz.

– Ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde kese kağıdından nefes almak: Bu yöntem çok kullanılmasa dahi işe yaradığı söylenir. Bütün solunum kanalların dış etkenlerden kapatılması bir süre sonra solunum işleminin normale dönmesine sebep oluyor.

– Korkutmak: Anlık korkular insanda kısa süreliğine nefesini tutmasına neden oluyor. Bu da hıçkırığı bitirecek etmenlerden biri olarak gözüküyor.

– Hapşurmak: Hapşurmak her ne kadar istemsiz bir hareket olsa da bazıları güneşe bakarak hapşurabiliyor. Hapşurma işlemi sırasında da nefes alma işlemi sekteye uğrar ve bu da hıçkırık illetinden kurtulmanıza sebep olabilir.

Eğer ben bunların hiçbirini yapmam diyorsanız illa ki bir süre sonra hıçkırık kendi kendine geçecektir.

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşır mısın ?

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir